Sıra İsrail Parlamentosu'nda

İsrail Parlamentosu Knesset, 1915 olaylarının "Ermeni soykırımı" olarak anılması için bir yasa tasarısını görüşecek.

  1. Haberler
  2. Dünya
Pazartesi 26.12.2011 10:17 ABONE OL

İsrail Parlamentosu'nun (Knesset) Eğitim Komitesi, 1915 olaylarının "Ermeni soykırımı" olarak anılması için bir yasa tasarısını görüşecek. Tasarı, yılın bir gününün "Ermeni soykırımı günü" olarak anılmasını öngörüyor.

İsrail Parlamentosu'nun (Knesset) Eğitim Komitesi, 1915 olaylarının "Ermeni soykırımı" olarak anılması için bir yasa tasarısını görüşmeye başladı. Tasarı, 24 Nisan'ın "Ermeni soykırımı günü" olarak anılmasını öngörüyor.

Parlamento Başkanı, toplantıda yaptığı konuşmada, Ermeni soykırımı ile tartışmaların 'siyasi değil ahlaki' olduğunu savundu. Rivlin, "Soykırımı inkar, tarihin muvafakat edemeyeceği bir şeydir." dedi.

Tasarı, Knesset Eğitim, Kültü ve Spor Komitesi'ne 'acil gündem maddesi' olarak getirilmişti.

İsrail basınının haberine göre başbakanlık adına Knesset'e başvuran Milli Güvenlik Danışmanı Yakov Admiror, bu sabah kamuoyuna açık olarak yapılması beklenen toplantının ertelenmesini istedi. Fakat Meclis Başkanı Reuven Rivlin, talebi reddetti.

İsrail'de daha önce Ermeni soykırımı iddialarının tanınması girişimleri, Türkiye'yi kızdırmamak için engellenmişti. Fakat aylar öncesinden belirlenen komite toplantısı son ana kadar engellenmiş değil.

İsrail'le Türkiye arasında en alt seviyeye gerileyen ilişkilerin, soykırım iddialarıyla birlikte daha da kötüleşmesinden endişe ediliyor. Kadima partisi milletvekili Otniel Schneller, son girişimi bu açıdan "sorumsuzluk" olarak nitelendirdi. Meretz partisi Milletvekili Zehava Gal-On ise "Soykırıma uğrayan Yahudiler için Ermeni soykırımını tanımaları ahlakî bir sorumluluktur." dedi.

BUGÜN NELER OLDU