'Esad çekilsin yardımcısı gelsin'

Rusya, çatışmaların sürdüğü Suriye için 'Yemen modeli' önerdi. Plana göre Moskova, Esad'ın çekilerek, yerine yardımcısı Faruk el Şara'nın gelmesini istiyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 27.12.2011 ABONE OL
Suriye'de aylardır yaşanan krizin sona erdirilmesi için, Rusya'nın bir yol haritası üzerinde çalıştığı iddia edildi. İsrail'de yayımlanan Maariv gazetesinin haberine göre Moskova, Yemen'de Devlet Başkanı Ali Abdullah Salih'in görevini yardımcısı Abdurabbu Mansur Hadi'ye devretmesi sürecinin bir benzerini Suriye'de de hayata geçirmek için düğmeye bastı. Gazete, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın çekilerek, yerine yardımcısı Faruk el Şara'nın geçmesi için diplomatik girişimlerin yoğun biçimde sürdürüldüğünü yazdı. Faruk el Şara'nın, planın ayrıntılarını görüşmek üzere 16 Aralık'ta Moskova'ya gittiğini yazan Maariv, Esad ve ailesine Rusya'nın sığınma hakkı tanıyacağını belirtti. Gazete, Faruk el Şara'nın Suriye'nin yakın geleceği için en uygun 'emanetçi' olduğunu da iddia ederek, hazırlanan planla ilgili olarak ABD ve İsrail'in de bilgilendirildiğini vurguladı.

BAAS'IN GÜÇLÜ İSMİ

Rusya, Sünni bir politikacı olan Faruk el Şara'nın Moskova ziyaretinin amacını BM Güvenlik Konseyi'ne sunulacak tasarının müzakere edilmesi olduğunu duyurmuştu. Son haftalarda tamamen Rusya'nın çizgisinde bir politika izleyen Suriye yönetiminin, Arap Birliği'nin 500 gözlemcisini yine Moskova'nın baskısıyla kabul etmek zorunda kaldığı iddia edilmişti. İsmi geçiş dönemi lideri olarak geçen Şara, Baas rejiminin en önemli adamlarından. Hafız Esad döneminde dışişleri bakanlığı görevinde bulunan Şara, 1991 Madrid Konferansı'nda ülkesini savunurken yaptığı konuşmayla akıllarda kalmıştı.

BUGÜN NELER OLDU