Hükümete bombalı Haşimi mesajı

Iraklı Sünni lider Tarık Haşimi hakkında tutuklama kararı çıkaran İçişleri Bakanlığı'na bomba yüklü araçla saldırı düzenlendi. Bağdat'ı karıştıran intihar eyleminde 4'ü polis 7 kişi öldü, 34 kişi de yaralandı

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 27.12.2011 ABONE OL
ABD'nin dokuz yıllık işgalin ardından çekildiği Irak'ta, siyasiler arasında başlayan iktidar kavgası sokakları kan gölüne çevirmeye devam ediyor. Sünni Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık Haşimi ile Şii Başbakan Nuri El Maliki arasında başlayan kavga dün yine bombalı eyleme dönüştü. Terör suçlaması nedeniyle Haşimi hakkında tutuklama kararı alan İçişleri Bakanlığı saldırıya uğradı. Bomba yüklü araçla güvenlik çemberine giren bir kişi, yakalanacağını anlayınca aracı havaya uçurdu. Büyük bir gürültü ile patlayan araç, çevredeki 4'ü polis 7 kişinin ölmesine ve 34 kişinin yaralanmasına neden oldu. Yaralılar hastaneye kaldırılırken, çevre binalarda da ağır maddi hasar meydana geldi. Saldırı hakkında soruşturma başlatan güvenlik görevlileri, eylemcinin Haşimi'nin tutuklanmasına tepki için eylemi yapmış olabileceğini açıkladı. Sünni Haşimi, hakkında çıkarılan tutuklama kararı nedeniyle Kuzey Irak Bölgesel Kürt Yönetimi'ne sığınmıştı.

'MECLİS FESHEDİLSİN'
Bu arada Irak Yüksek Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Haşimi hakkındaki terör iddialarını yeniden incelemeye karar verdi. Şii lider Mukteda Sadr'a bağlı El Ahrar grubu ise , Irak Milli Meclisi'nin feshedilmesini ve seçimlerin yapılmasını istedi. Grup yaptığı yazılı açıklamada, yeni sorunlarla baş edecek yeni meclisin oluşturulabilmesi için seçim yapılmasını istedi.

BUGÜN NELER OLDU