Türkiye-Suriye sınırında çatışma

Türkiye-Suriye sınırında Suriyeli askerlerle Suriye'ye girmeye çalışan bir grup arasında sıcak çatışma yaşandığı bildirildi.

  1. Haberler
  2. Dünya
Salı 27.12.2011 14:36 ABONE OL

Suriye resmi haber ajansı, sınırı geçmeye çalışan "silahlı bir grubun" engellendiğini duyurdu. Ajansta yer alan haberde Suriye ordusuna bağlı özel birliklerin "bir grup silah kişiyi öldürdüğü ve yaraladığı, ayrıca bazı özel silahlar, cephane, ordu üniforması, cep telefonu ve sahte kimlik kartları ele geçirdiği" aktarıldı.

GÖZLEMCİLER BAB AMR'A GİREMEDİ
Arap Birliği'nin Suriye'deki olayları incelemek üzere gönderdiği gözlemcilerin bir kısmı bugün Humus kentine geldi. Ancak gözlemcilerin, son bir haftadır Suriye askerlerinin çok sayıda saldırı gerçekleştirdiği kentin ağır hasar alan Bab Amr semtine girmedikleri belirtildi.

Suriyeli eylemciler tarafından yayınlanan bir videoda Arap gözlemciler ile Humus halkı arasında yaşanan bir tartışma görülüyor. Humus sakinleri, gözlemcilerden askerlerin en çok zarar verdiği bölge olan Bab Amr'a girmelerini istiyor. Ancak bu konuşma geçtiği sırada Bab Amr'dan silah sesleri de yükseliyor.

Görüntünün başında bir Humuslu, Arap gözlemciden bölgede duyduğu silah sesleri hakkındaki endişelerini söylemesini istiyor. Bu konuşma gerçekleştiği sırada ise silah sesleri duyulmaya devam ediyor.

Başka bir Humuslu da gözlemciye "Gözlemci heyetinin başkanına silah seslerinden dolayı caddeye giremeyeceğini söylüyorsun, aynısını niye bize söylemiyorsun" diye çıkışıyor. Bu sırada etrafta bulunanlardan bazıları da cep telefonlarıyla çekim yapıyor. Humuslunun ceketinden tuttuğu gözlemci ise kendisinin heyet başkanı olmadığını ve açıklama yapma yetkisinin olmadığını belirtiyor.

Görüntülerde en az iki gözlemcinin yer aldığı ve etrafında turuncu yelek giymiş kişiler bulunduğu belirtiliyor. Ayrıca başka bir videoda da gözlemciler inceleme yaparken görülüyor.

Gözlemcilerin etrafını saran kalabalık Bab Amr'a girmeleri konusunda gözlemcilere adeta yalvarıyor. Bir Humuslu "Gelin ve görün, yemin ederim bizi doğruyorlar" diye konuşuyor.

Dün Suriye'deki saldırılarda 40'tan fazlası Humus ve Bab Amr'da olmak üzere 60'a yakın kişi hayatını kaybetmişti.

ERDOĞAN SESLERİ
Öte yandan Humus'ta bugün en az 70 bin kişinin katıldığı büyük bir gösteri düzenleniyor. Gösterilerde Türk bayrakları da sallanırken, Başbakan Tayyip Erdoğan lehine sloganlar atılıyor.

BUGÜN NELER OLDU