Yürüyen merdivenli mahalle!

Kolombiya'nın bir zamanlar 'cinayetler başkenti' olarak anılan kenti Medellin'de yüksek bir tepenin üzerine kurulu yoksul mahallelerden biri, artık merkeze çok daha yakın.

Salı 27.12.2011 15:43
Güncelleme: Salı 27.12.2011 15:43
ABONE OL
Gecekondu mahallesi gene olduğu yerde, ama belediyenin inşa ettiği upuzun bir yürüyen merdiven artık kent merkezine gidip gelmeyi çok daha kolaylaştırdı.

Comuna 13 adlı mahallenin sakinleri daha önce yüzlerce basamağı kan ter içinde inip çıkmak zorundaydı.

Yaklaşık 384 metreyi aşan yeni yürüyen merdiven, toplam altı bölümden meydana geliyor.

Kentin yöneticileri gururla, dünyada bir gecekondu mahallesine hizmet götürmek için inşa edilmiş benzer başka bir projenin olmadığını söylüyorlar.

1980'li yıllarda Medellin, dünyanın cinayet başkenti olarak kötü bir şöhrete sahipti.

Uyuşturucu trafiğinde önemli bir geçiş noktası olarak nam salan kentin yöneticileri, son yıllarda bu imajı üzerlerinden silkmek için bir dizi büyük projeye soyundu.

İnşaatı 7 milyon dolara mal olan yürüyen merdiven, Medellin'in yenilenen ulaşım altyapısının bir parçası.

Kentin modern bir metro sistemi de var. Tepelik bölgelerde yer alan kimi mahallelere ise teleferikle ulaşım imkanı sağlanıyor.

Comuna 13 mahallesinde yaşayan 12 bin kişi, yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşü şimdi beş dakikaya indiren yürüyen merdiveni bedavaya kullanıyor.

Medellin'in en yoksul ve tehlikeli bölgelerinden biri olarak bilinen Comuna 13'te yaşayanlar, bundan önce merkeze yüksek yokuşu inip çıkarak ulaşıyordu.

Belediye yetkilileri, mahalleyi kentin geri kalanıyla bütünleştirmesi umulan yürüyen merdivenin, diğer sosyal projelerin de eşliğinde, Comuna 13'ün çehresini değiştireceğini söylüyor.

BBC Türkçe-Haber 7