Yoğun kar altında cenaze

Kuzey Kore'de eski devlet başkanı Kim Jong-il için cenaze töreninde milyonlar yine ağladı.

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 28.12.2011 08:58 ABONE OL
Geçtiğimiz hafta hayatını kaybeden Kuzey Kore lideri Kim Jong-İl için bugün cenaze merasimi düzenlendi. 29 Aralık'a kadar milli yas ilan edilen Kuzey Kore'deki cenaze törenleri, yoğun kar yağışı altında gerçekleştirildi. Törenler, hava şartlarından dolayı da planlanandan 4 saat geç başladı.

Cenaze merasimine başta Kuzey Kore İşçi Partisi ileri gelenleri ile askeri kanattan üst düzey komutanlar olmak üzere birçok siyasi ve ünlü ismin katıldığı belirtiliyor. Çin medyasının canlı olarak verdiği cenaze törenine yabancı isim olarak Çin'in Pyongyang Büyükelçisi Lü Hongcai'ın da katıldığı aktarıldı.

Alınan bilgiye göre cenaze merasiminin 1994'te ölen ülkenin kurucu lideri Kim İl-Sung'un cenaze töreni ile aynı olduğu kaydedildi. Kim Jong-İl'in naaşı, Lincoln marka makam arabasıyla Pyongyang etrafında bir tur gezdirilerek tekrar Kumsusan Anıt Sarayı'na getirilecek. Kim Jong-İl'in naaşı, babasının naaşı gibi mumyalanarak Kumsusan Anıt Sarayı'nda korunacak.

Kim Jong-İl'in devasa cenaze merasimi başkentte gözyaşlarının sel olmasına neden oldu. Kuzey Kore Merkez Kanalı ve Pyongyang TV'nin yaptığı özel yayında, yollarda bekleyen Kuzey Korelilerin önlerinde Kim Jong-İl'in naaşının geçmesi ile hıçkırıklara boğulduğu kaydedildi. Görüntülerde yeni genç lider Kim Jong-Un'un da gözyaşlarına hakim olamadığı görüldü.

BİR DÖNEM SONA ERDİ
Kim Jong-İl'in cenaze törenin bugün düzenlenmesi ile Kuzey Kore'de bir devir sona ermiş oldu. Yarın tüm ülkede ayrı ayrı cenaze merasimlerinin düzenlenmesi ile yas sona erecek. Yapılan her törende yeni genç lider Kim Jong-Un'a atıfta bulunulması ile halef olan Kim Jong-İl'in küçük oğlunun liderliği güçlendirilecek.

KUZEY KORE TARZI YAS... VİDEO için tıklayın

BUGÜN NELER OLDU