Humus'ta 'Erdoğan' sesleri

Suriye ordusunun kuşatması altında bulunan Humus kentinde, Arap Birliği gözlemcilerinin ziyareti sırasında 70 binden fazla insan Türk bayrakları açarak "Erdoğan" sloganları attı

Çarşamba 28.12.2011
ABONE OL
Suriye'de ordunun haftalardır kuşatma altında tuttuğu Humus, dün isyanın başlangıcından bu yana düzenlenen en büyük gösterilerden birine sahne oldu. Arap Birliği gözlemcilerinin ziyareti sırasında kent merkezinde toplanan 70 bin civarında insan Türk bayrakları açarak "Büyük Erdoğan" sloganları attı. Gösterilerde ayrıca uluslararası kamuoyunu Suriye'de yaşanan krize müdahale etmeye çağıran çok sayıda pankart da açıldı. Görgü tanıklarının ifadelerine göre, polis göz yaşartıcı bomba ile kalabalığı dağıtmaya çalıştı. Muhalifler bugünkü kalabalık gösterinin, önceki gün keskin nişancılar tarafından vurularak öldürülen Humus'un tanınmış din adamlarından Şeyh Menhal el Atasi'nin cenaze töreni için toplanan insanlar tarafından düzenlendiğini kaydettiler. Humus'taki Kibaa Camiisinin imamı olan el Atasi, caminin minaresinden "Hikmet hastanesi için doktora ihtiyacımız var" anonsunu yaptıktan hemen sonra vurulmuştu. Önceki gün Suriye'ye ulaşan Arap Birliği gözlemci heyetinin bir bölümü dün Humus kentini ziyaret etti.

GÖZLEMC İLERE TEPKİ
Görgü tanıkları, ziyaret öncesinde tankların bazı mahallelerden çekildiğini söylerken, gözlemcilerin gerilimlerin yaşandığı semtler yerine Humus valisiyle görüşmesinin tepkilere neden olduğunu kaydetti. Gözlemciler, Suriye ordusunun ağır hasar verdiği Bab Amr semtinin girişinden geri dönerken, muhalifler, gözlemcileri Humus halkıyla tartışırken gösteren videoları internette yayınladılar.

TÜRK İYE SINIRINDA ÇATIŞMA
Bazı videolarda, gözlemcilerin silah seslerinden dolayı kentte inceleme yapmak istemediklerini söylemelerine rağmen, halkın Bab Amr'a girmeleri için gözlemcilere ısrar etmeleri dikkat çekti. Öte yandan, Türkiye-Suriye sınırında Suriyeli askerlerle Suriye'ye girmeye çalışan bir grup arasında sıcak çatışma yaşandığı bildirildi. Suriye resmi haber ajansı SANA, sınırı geçmeye çalışan "silahlı bir terörist grubu"nun engellendiğini duyurdu. Ajans haberinde, Suriye ordusuna bağlı özel birliklerin "bir grup silahlı kişiyi öldürdüğü ve yaraladığı, ayrıca bazı özel silahlar, cephane, ordu üniforması, cep telefonu ve sahte kimlik kartlarının ele geçirildiğini" vurguladı. Lübnan eski Başbakanı Saad Hariri de, Beşar Esad'a tepki gösterdi. Hariri, Esad'a Humus başta olmak üzere Suriye kentlerinde yaptığı katliamlara son vermesi çağrısında bulundu. Hariri "Arap ülkeleri Türkiye ile güçlerini birleştirmeli" dedi. Suriye'de dünkü çatışmalarda 30 kişi hayatını kaybetti.

TANKLAR KÖŞE KAPMACA OYNADI

Arap Birliği'nin pazartesi günü Suriye'ye gönderdiği gözlemci heyetinin bir bölümü dün Humus'u ziyaret etti. Gözlemcilerin ziyaretinden önce kent merkezindeki bazı mahallelerden çekilen tanklar kısa zaman sonra kentin başka mahallelerinde göründü.