'Maliki, ülkeyi tek adam olarak yönetmek istiyor'

Dünya basınının peşinden koştuğu Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi, A Haber'e konuştu

  1. Haberler
  2. Dünya
Çarşamba 28.12.2011 ABONE OL
ABD askerlerinin Irak'tan çekilmesinin ardından Başbakan Maliki'nin iddiaları üzerine hakkında tutuklama kararı verilen Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık El Haşimi'nin A Haber'in sorularını yanıtladı:
Başbakan sizin adaletle yüzleşmenizi istedi ve bunlar AB D askerlerinin çekilmesinden hemen sonra oldu. Bununla ilgili ne söyleyeceksiniz? Aslında belki de bunu Sayın Maliki'ye sormak gerekir. Beni de şaşırtan bir konu oldu bu. Belki de farklı yönlendirilip farklı dosyalar masasına getirilmişse, ona da farklı anlatılmışsa Haşimi de bu işin içinde denmişse kendisine karşı bir askeri darbenin yapılacağı söylenmişse bunlar olabilir. Konuya genel olarak bakarsak Maliki hiçbir aktif muhalefete tahammül edemiyor.
Peki Maliki Arap Birliği'ne "bu cezai bir davadır" dedi. Sizce neden böyle bir yorumda bulundu? Bu konuda kafam karışık. Ben ya da benim muhafızlarım eğer yasalara karşı geldiyse olayın yargı sistemine bırakılması lazım. Yargı sessiz kalıyor, konuşan ve açıklama yapan El Maliki oluyor. El Maliki, tek adam şovu şeklinde ülkeyi yönetiyor. Agresif şekilde güç konsolidasyonunun ona verdiği yetkileri kötüye kullanıyor. Bir hukuk devletini oluşturmanın karşısında tehlike yaratıyor. Öte yandan Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile Irak Milli Meclisi Başkanı Usame Nuceyfi'nin, Haşimi sorununun yargı yoluyla çözülmesi konusunda anlaştığı belirtildi. Görüşmede ülkede yaşanan sorunların çözümü için ulusal konferansın düzenlenmesi konusunda da anlaşıldığı kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU