Irak'ta Talabani bilmecesi

Haşimi kriziyle gerginleşen Irak siyaseti şimdi de Talabani'nin, "Maliki görevi bırakmadıkça Bağdat'a dönmeyeceği" iddiasıyla çalkalanıyor. Talabani'nin ofisi ise iddiaları yalanladı

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 29.12.2011 ABONE OL
Irak Cumhurbaşkanı Yardımcısı Tarık el Haşimi'nin tutuklanması kararının ardından Irak'ta gerginleşen siyasi atmosfer, dün yeni bir iddiayla sarsıldı. Irak'tan yayın yapan en-Nahil haber sitesi, Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani'nin, Başbakan Nuri el- Maliki görevde kaldıkça Bağdat'taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na dönmeyeceğini söylediğini iddia etti. Ancak Talabani'nin ofisinden yapılan yazılı açıklamada iddialar yalanlandı. İddiaya göre Irak Cumhurbaşkanı İkinci Yardımcısı Huzeyr Huzai, Talabani'nin "Maliki başbakan olarak kaldıkça Cumhurbaşkanlığı Sarayı'na dönmeyeceğim" mesajını Irak Ulusal İttifakı'na iletmekle görevlendirildiğini açıkladı. 15 gündür Süleymaniye'de olduğu söylenen Talabani'nin, Sünni yardımcısı Haşimi'nin tutuklanması kararından sonra Başbakan Maliki ile ipleri kopardığı dile getiriliyordu. Cumhurbaşkanlığı ofisinden yapılan açıklamada, Talabani'nin Süleymaniye'de olduğu ve Huzai'yi mesaj iletmekle görevlendirdiği iddiaları kesin bir dille yalanlandı. Açıklamada, "Cumhurbaşkanı Talabani Süleymaniye'de değildir ve görevinin başındadır" denildi.

MEZHEP ÇATIŞMASI

Haşimi'nin dışında Irak siyasetinin önde gelen isimleri de Başbakan Maliki'yi "Saddam benzeri bir otoriter rejim uygulamakla" eleştiriyor. The New York Times'a gönderdikleri ortak makalede Irak eski Başbakanı ve Irakiye lideri İyad Allavi, Meclis Sözcüsü Usame el-Nuceyfi ve Ekonomi Bakanı Rafi el-İsavi, Başbakan Maliki'yi despotlukla suçluyor ve Irak'ın mezhep çatışmaları temelinde bir iç savaşın eşiğine geldiğini dile getiriyor.

BIDEN ÇÖZÜM TURUNDA

ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden, 1 Aralık 2011'de Irak'ın başkenti Bağdat'ta Cumhurbaşkanı Celal Talabani ve Başbakan Nuri el-Maliki ile ABD askerlerinin çekilmesi sürecini konuşmuştu.

BUGÜN NELER OLDU