Son 15 dakikada neler yaşandı

Kazanın üzerinden 2 yıldan fazla zaman geçmesine rağmen Air France 447'nin düşme nedeni ve pilot hatası olup olmadığı konusunda tartışmalar devam ediyor.

  1. Haberler
  2. Dünya
Perşembe 29.12.2011 11:15 ABONE OL

Amerikan Popular Mechanics dergisinde Air France 447'nin düşmesinden 15 dakika önce pilot kabininde yaşananlar saniye saniye yer aldı. Kaptan pilot Marc Dubois kestirmek için kokpitten ayrıldıktan sonra iki yardımcı pilot arasındaki diyalog, uçağın düşme nedeninin "insan hatası" olduğunu çok net bir şekilde ortaya koyuyor.

Saat gece 01.36'yı gösterdiğinde Fransız uçağı Atlantik Okyanusu üzerinde tropikal fırtına sistemi içine girdi. Diğer uçakların aksine AF 447'i mürettebatı rotasını değiştirme gereği duymadı. Saat 01.50'de kokpitte elektrik sinyallerinde beklenmedik bir sorun yaşandı.

Uçağın 32 yaşındaki az tecrübeli yardımcı pilotu Pierre-Cedric Bonin, "Neler oluyor" sorusunu 11 bin saatlik uçuş tecrübesine sahip kaptan pilot Marc Dubois'e yöneltti. Kaptan pilot Dubios, gök gürültülü fırtınalarda böyle durumlara rastlandığını belirtti.

Saat 02.00'da uçağın bir diğer yardımcı pilotu David Robert, dinlenmek için çıktığı kokpite geri döndü. Robert'in dönmesinden iki dakika sonrada Kaptan pilot Marc Dubois "kestirmek" için kokpitten ayrıldı. O ayrıldıktan sonraki 15 dakika içinde 216 yolcu ve 12 mürettebat yaşamını yitirdi.