Tatbikata silah satışlı cevap

ABD, İran'ın Hürmüz tatbikatıyla yaptığı güç gösterisine, Suudi Arabistan'a rekor düzeyde silah satışı ile cevap verdi. ABD, Suudi Arabistan'a uçak, helikopter ve füze satıyor

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 31.12.2011 ABONE OL
ABD ile İran arasında nükleer çalışmalar nedeniyle gergin olan ilişkilere İsrail'den sonra Suudi Arabistan da eklendi. Tüm baskılara karşın nükleer çalışmalarını durdurmayan İran, tehditlere Hürmüz Boğazı açıklarında yaptığı tatbikatla cevap verdi. İki ülke arasında yapılan karşılıklı açıklamalardan sonra ABD, Suudi Arabistan ile yaptığı tarihinin en büyük anlaşması 60 milyar dolarlık silah satışının en büyük dilimi olan 30 milyar dolarlık kısmını uygulamaya koydu. Anlaşma çerçevesinde Şii İran'ın bölgesel rakibi Sünni Suudi Arabistan'a 84 F-15 savaş uçağı ile birlikte onlarca Apache, Black Hawk ve Little Bird helikopteri verilecek. Ayrıca 70 savaş uçağı da ABD tarafından modernize edilecek.

KİLİT ANLAŞMA

Beyaz Saray tarafından yapılan açıklamada, anlaşmanın "bölgesel istikrar için kilit bir unsur" olduğu kaydedildi. Sözcü John Earnest, anlaşmayı "ABD'nin güçlü bir Suudi savunma kapasitesi oluşturulması konusundaki kararlılığının göstergesi" olarak niteledi Yapılan anlaşmanın en az 50 bin ABD'liye iş sağlayacağı da belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU