Libya'da Kaddafisiz yeni yıl

Yeni yıla, ''Arap Baharı''nın rüzgarıyla oluşan halk hareketinin başlattığı isyan sonucunda öldürülen devrik lider Muammer Kaddafi'den yoksun girecek halkı seçimler, demokratikleşme çabaları, yargılamalar ve yeni anayasa hazırlıklarıyla dolu bir yıl bekliyor.

  1. Haberler
  2. Dünya
Cumartesi 31.12.2011 13:17 ABONE OL
Ülkeyi 42 yıl yöneten Muammer Kaddafi'nin devrilmesinin ardından göreve gelen Ulusal Geçiş Hükümeti, öncelikli olarak çeşitli aşiretlere mensup isyancıların elindeki çok sayıda silahı toplayarak, mücadeleye katılan gençleri düzenli ordu birlikleri veya kamu kurumlarında istihdam etmeyi planlıyor.
Bazı ülkelerle savunma alanında işbirliği için hazırlık yapan Libya hükümeti ayrıca petrol kaynaklarının kullanımı ve üretimin yeniden iç savaş öncesi dönemdeki gibi artırılması için çalışmalarını sürdürüyor.
Haziran ayında yapılması planlanan seçimlerin hazırlıklarının da sürdüğü ve ilk siyasi partinin kurulduğu ülkede Kaddafi'nin ölümüyle ilgili konular ve geçen ay ülkenin güneyinde yakalanan Seyfülislam Kaddafi'nin yargılanması yeni yılın en önemli gündem maddelerini oluşturacak. Bu alanlarda da çalışmalarını sürdüren geçici hükümet, Zintan'daki bir cezaevinde tutulan Seyfülislam Kaddafi'nin seçimlerden önce yargılanması için hazırlık yapıyor.

Hayat normale dönüyor
Ülkede aylar süren çatışmaların ardından hayat normale dönüyor. Başta Türk şirketleri olmak üzere bölgede iç savaş öncesinde faaliyetini sürdüren pek çok şirket yatırımlarını sürdürüyor. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Eylül ayında Libya'yı da kapsayan bölge gezisinin ardından Türk şirketleri başta başkent Trablus olmak üzere birçok yerde çatışmalardan zarar gören kamu binaları ve okulların onarımını ücretsiz olarak gerçekleştiriyor.

Aylar süren iç savaşın ardından kısmen ekonomik sıkıntılar yaşayan halk ise başkent Trablus'ta Kaddafi'nin eski sarayı Bab-ül Aziziye'de kurulan gıda, giyim ve elektronik başta olmak üzere birçok ürünün satıldığı açık pazarda piyasaya göre daha uygun fiyata satılan ürünleri tercih ediyor.

Düzenli ordu ve polis birliklerinin henüz tam olarak koordineli bir şekilde faaliyet gösteremediği ülkede güvenlik konusunda herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için sürekli önlemler alınıyor. Yılbaşında büyükelçilik ve konsoloslukları hedef alacak eş zamanlı eylemler gerçekleştirmek istediği iddia edilen bir çetenin geçen hafta çökertildiğini açıklayan yetkililer, çok sayıda silahın ele geçirildiğini belirtmişti.
Libya halkı, Kaddafisiz yeni yılda siyasi istikrar, demokratikleşme ve şeffaflık hedeflerinin hayata geçirilmesini arzu ediyor.

BUGÜN NELER OLDU