İran suçüstü yakalandı

Patlayan bombalara ve keskin nişancı dehşetine karşın gösterilerin durmadığı Suriye'de iki günde 130'dan fazla kişi ölürken, muhalifler İranlı keskin nişancıları suçüstü yakaladı

Ayaklanmaları kanlı şekilde bastırmak için Suriye yönetimine silah gönderdiği öne sürülen İran, dün suçüstü yakalandı. Özgür Suriye Ordusu, Humus kentinde 5'i keskin nişancı asker, 7 İranlıyı yakaladığını açıkladı. Açıklama sonrası 5 kişinin görüldüğü bir video kaydı yayınlandı. Kamera önünde askeri kimlik gösteren 1 kişi İran Devrim Muhafızı üyesi olduğunu ve Humus Hava Kuvvetleri istihbarat birimlerinin talimatlarıyla faaliyet gösterdiklerini itiraf etti. Özgür Ordu sözcüsü, İran'dan ülkedeki askerlerini çekmesini isteyerek, 2 sivil İranlının ise serbest bırakılacağını açıkladı. Daha önce bölgede mühendis olarak görev yapan 7 İranlının kaçırıldığı duyurulmuştu.

ASKER DESTEĞİ
Ülkede dün Cuma namazı sonrası birçok kentte yönetim karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. Ordudan firar eden ve muhalif tarafa geçen askerler kalabalıkların omuzlarında taşınırken, Esad karşıtı sloganlar atıldı. Ülkenin her tarafından çatışma ve ölüm haberleri gelirken, Şam'da da şiddetli patlama sesleri duyuldu. Ülkede bulunan Arap Birliği gözlemcilerine ise güvenlik endişesi nedeniyle refakatçi verilmedi. BM, Arap Birliği gözlemci raporları sonrası Suriye için toplanırken, Rusya, hazırlanan tasarıya karşı olduğunu açıkladı. Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Gennady Gatilov, tasarının kaygılarına cevap vermekten uzak olduğunu söyledi. Tasarıda askeri müdahale olasılığının devre dışı bırakılmadığını ifade eden Gatilov, belirsiz "ek tedbirlere" açık kapı bırakılmış bulunmasından hoşnut olmadığını belirtti. Bu arada Türk Kızılayı, Suriye Kızılayı Genel Sekreteri Abdürrezzak Cubeyro'nun öldürülmesini kınadı.

BİZE ULAŞIN