FEMEN'den Davos'ta çıplak protesto

İsviçre'nin Davos Kenti'nde düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu'nda Femen Grubu yoksulluğa dikkat çekmek için eylem yaptı.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Christine Lagarde İsviçre'nin Davos kasabasında yapılan Dünya Ekonomik Forumu'nda katıldığı panelde euro krizine karşı harekete geçilmesi uyarısında bulundu. Lagarde, euro bölgesi ülkelerinden krizin yayılmasınıönleyecek ve piyasalara güveni arttırmayı sağlayacak bir koruma duvarı oluşturmaları için ellerini çabuk tutmalarını istedi.

"Mevcut durumda hiç kimse güvende değil. Bu sadece euro bölgesiyle ilgili bir kriz değil, tüm dünyayı etkileyebilecek yan etkileri olabilir. Uzun ve kısa vadeli bazı ihtiyaçlar için kesenin ağzını açmamız gerekiyor ve ben de bu yüzden buraya çantamla, aslına bakarsanız biraz para toplamak için geldim!"

Bu arada Avrupa'nın önündeki sorunların, özellikle de euro krizinin ana gündem maddelerinden biri olduğu Davos zirvesine sürpriz bir protesto gösterisi damgasını vurdu.

Davos'ta sadece uluslararası şirketlerin CEO'larına ve devlet adamlarına açık kapalı bir oturuma sızmaya çalışan üç üstsüz kadın gösterici eylemlerini gerçekleştiremeden yakalandı.

Göstericilerin çıplak eylemleri ile ünlü Ukraynalı FEMEN grubunun üyeleri olduğu anlaşıldı.

Öte yandan yüz kişilik bir başka gösterici grubuna da müdahale eden polis, yedi göstericiyi gözaltına aldı.

Göstericiler Davos'taki devlet adamlarından ziyade geniş halk kitlelerine seslerini duyurmak istediklerini söyledi.

Soğuk havaya aldırmayarak soyunduktan sonra 'Gangsterler Davos'ta partide', 'Fakir, senin yüzünden' yazılı dövizleri taşıyan göstericiler, kontrol noktasından içeri girmeye çalışırken gözaltına alındı. Demir parmaklıkların üzerinden atlamaya çalışan çıplak kadın eylemcilerden 3'ü gözaltına alınırken polis merkezine götürüldü.

BİZE ULAŞIN