Filistin ile İsrail'in futbol krizi

Batı Şeria Ligi'nde Cebel el Mukkaber'de oynayan Arap asıllı İsrail vatandaşı Ali Hatip'in İsrail takımı Hapoel Hayfa'ya transfer olması kriz çıkardı

Filistin Futbol Federasyonu kendilerinden transfer için izin alınmadığı bu nedenle kural ihlali yapıldığı gerekçesi ile transfere karşı çıktı. Cebel el Mukkaber Kulübü Başkan Yardımcısı Muhammed Zuhayka, futbolcu ile 2016'ya kadar sözleşmeleri bulunduğunu ve transfer için izin vermediklerini açıkladı. israil Futbol Federasyonu Sözcüsü Emir Efrat ise Hatibi'nin kendi federasyonlarında 2001'den beri kaydı bulunduğunu ve hiçbir zaman Batı Şeria Ligi'ne transfer talebinde bulunmadığını belirtti. Efrat, "Transferler federasyonlar arasında, uluslararası bir belgeyle onaylanır, FIFA da denetler. Federasyonumuz, Hatib'in başka bir federasyona kayıt yaptırmasına hiçbir zaman onay vermemiştir" diye konuştu.

FIFA ARABULUCU OLACAK
Siyasi kavgalar nedeniyle diplomatik ilişki olmayan iki ülke arasındaki transfer krizi için FIFA arabuluculuk görevi üstlenecek. Kuruma şikâyet dilekçesi vermeye hazırlandıklarını söyleyen Cebel el Mukkaber'in antrenörü Samir İssa, "Aramızda resmi ilişki olmaması onların gelip oyuncularımızı avlayabilecekleri anlamına gelmiyor" dedi. 22 yaşındaki futbolcu ise yanlış bir şey yapmadığını ve fırsatı kaçırmak istemediğini anlattı. Genellikle futbolcu lehine karar alan FIFA'nın oyuncuya geçici lisans vererek futbolcunun kariyerine devam etme şansı vereceği tahmin ediliyor.

DIŞ HABERLER

BİZE ULAŞIN