'Esma Esad kaçmaya çalıştı'

Bir Mısır gazetesinin Beşar Esad'ın karısı Esma'nın çocuklarıyla birlikte Şam'dan kaçmaya çalışırken muhalifler tarafından engellendiğini yazması üzerine dün Suriye'de heyecan dolu saatler yaşandı

Mısır'da yayımlanan el Masri el Yevm gazetesinin haberine göre, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın eşi Esma, yanına çocuklarını da alarak önceki gün Suriye'yi terk etmeye çalıştı. Ancak Şam Havaalanı yolunda silahlı muhaliflerin yola barikat kurması sonucu geri dönmek durumunda kaldı. Esma Esad'a, Beşar Esad'ın annesi Enise Mahluf ve kuzeni Rami Mahluf'un da eşlik ettiğini iddia eden gazete, haberini muhalif bir kaynağa dayandırdı. Öte yandan, ordudan ayrılan askerlerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu ile Beşar Esad'a bağlı askerler arasındaki çatışmaların Şam ve çevresinde yoğunlaştığı bildirildi. Şam'ın dış mahalleleri olan Hamuriye, Sakba ve Kfar Batna bölgelerinde ve diğer kentlerde devam eden çatışmalarda en az 29 kişinin hayatını kaybettiği kaydedildi. Dünkü çatışmalar sırasında Şam'ın merkezine 8 kilometre yaklaşan Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birlikler, Esad güçlerinin yoğun saldırısı karşısında geri çekilmek zorunda kaldı.

RUS ÖNERİSİNE RET

Dün ayrıca Esad rejiminin, Rusya'nın arabuluculuğunda muhaliflerle görüşmeyi kabul ettiği açıklandı.
Suriye Ulusal Konseyi'nin bir temsilcisi ise "Biz bu yönde resmi bir talep almadık. Zaten böyle bir teklifle muhatap olsak bile, Esad rejimiyle müzakereyi kabul etmeyeceğiz" dedi. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, BM'ye Suriye'de şiddetin sona ermesi için harekete geçmesi çağrısında bulundu.

HÜSEYİN HARMUŞ KURŞUNA DİZİLDİ
Beşar Esad yönetimine karşı isyan eden ilk yüksek rütbeli subay olan ve "Özgür Subaylar Tugayı" adlı hareketi kuran Yarbay Hüseyin Harmuş'un kurşuna dizildiği belirtildi. Merkezi Kahire'de bulunan Suriye İnsan Hakları Birliği adlı kuruluşun askeri bir kaynağa dayanarak verdiği habere göre, Harmuş geçtiğimiz hafta öldürüldü. Haziran ayında Suriye ordusundan ayrılarak Türkiye'ye gelen Harmuş, ardından Suriye devlet televizyonuna çıkarak, isyan ettiğinden dolayı pişman olduğunu açıklamış; ancak muhalifler Harmuş'un işkence altında bu sözleri söylediğini iddia etmişti.

BİZE ULAŞIN