Şam'da barışçı Hama'da savaşçı

Suriye Devlet Başkanı Esad, Şam'da BM temsilcisi Annan ile görüşmesinde çözüm sinyali verirken aynı saatlerde ordusu tanklarla Hama ve İdlib'deki sivilleri bombalıyordu.

Suriye'nin başkenti Şam'a gelen Birleşmiş Milletler (BM) ve Arap Birliği ortak özel temsilcisi Kofi Annan ile görüşen Dvelet BaşkanıEsad, çözüm için her türlü çözüm çabasına hazır olduğunu belirtti. Ancak Esad, bu açıklamayı yaparken ordu güçleri tank ve ağır silahlarla sivilileri bombalıyordu. '

Güvenlik güçleri tarafından Hama'ya tanklar ve ağır silahlarla saldırı düzenlendiğini ifade eden Ebu Muhammed mahlasını kullanan bir muhalif , şunları belirtti:"Hama'ya bağlı Şeyzer, Hayalin, Terimse, Cemle, Şeyh Hadid, Keferhud, Tamine ve Tayyibetül İmam bölgeleri ağır bombardıman altında bulunuyor. Özellikle Tayyibetül İmam köyü üç gündür kuşatma altında. Bombardımanlara maruz bırakılan bölgede her şeyin yolunda olduğunu göstermek için insanlar zorla dükkanlarını açmaya zorlanıyor."

Suriye halkı için çok önemli olan hastanelerinin büyük bölümünün Hama'da kapatıldığını ifade eden Ebu Muhammed, "Hastanelerin birçoğu kapatıldı. Tutuklamalarda bulunan tıbbi malzemelere el konuldu. Bu yüzden yaralıları güvenli bir şekilde tedavi edebilmek için bazı evleri 'Meydan Hastanesi' adını verdiğimiz bir tür tıbbi polikliniğe çevirdik" şeklinde konuştu.

Türkiye sınırına 80 km uzaklıktaki İdlib'in Kefer Teharim ilçesinde yaşayan bir diğer muhalif Ebu Ahmed de yaşadıklarını şöyle anlattı:"Öğle namazından sonra Humus'un Baba Amr mahallesinde yaşayan kişilere destek vermek için İdlip'te gösteri düzenlenmişti. Gösteride güvenlik güçleri tarafından üzerimize ateş açıldı. Benim bacağıma iki kurşun isabet etti. Bu olay bacağımı kaybetmeme ve protez bacak kullanmak zorunda kalmama neden oldu.

"Tedavi olmak için Türkiye'ye ulaşmasının, Suriye ordusunun kontrol noktalarına yakalanmamak için tam bir gün sürdüğünü ifade eden Ebu Ahmed, Türkiye'ye ulaştığında da bir ambulans tarafından hastaneye kaldırıldığını söyledi.

Öte yandan, Suriyeli muhalif yapılanmalardan Suriye Genel Devrim Konseyi, ülke genelinde devam eden operasyonlarda bugün ölenlerin sayısının 33'e yükseldiğini duyurdu. Konsey, ölenlerin 23'ünün operasyonların en fazla olduğu ülkenin kuzeyindeki İdlib kentinden, 5'inin Dera'dan, 4'ünün başkent Şam'a bağlı çevre kentlerden ve birinin Humus kentinden olduğunu aktardı.

Ölenlerin arasında İdlib'e bağlı Hama köyünde ordudan ayrılan 9 askerin bulunduğunu belirten konsey, Hama-Halep otoyolunda çok sayıda tankın konuşlandığını ve Humus'ta devam eden operasyonlarda atılan havan mermilerinin can ve mal kayıplarına yol açtığını kaydetti.

BİZE ULAŞIN