Şam'da kritik görüşme başladı

BM ve Arap Ligi temsilcisi Annan, Şam’da Devlet Başkanı Esad ile biraraya geldi. Görüşme sürüyor.

Birleşmiş Milletler (BM) Arap Ligi temsilcisi Kofi Annan, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad ile görüşmek üzere başkent Şam'a geldi. Devlet televizyonu, Annan ile Esad görüşmesinin başladığını duyurdu.

Annan, Şam'a geldikten sonra ilk olarak kalacağı otele gittikten sonra Esad'la bir araya geldi.

Annan, Esad rejimine karşı bir yıldır süren ve bugüne kadar binlerce insanın ölümüne neden olan isyan hareketinin sona erdirilmesi için politik bir çözüm bulunması için temaslarda bulunacak.

Annan, Şam'a hareket etmeden önce BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun ve Arap Ligi Genel Sekreteri Nebil el Arabi ile değerlendirmelerde bulundu. Ban, New York'ta yaptığı açıklamada, "Annan'a en kısa zamanda ateşkes sağlanması konusunda taleplerimi ilettim" dedi ve ateşkes sağlanmasının ardından "kapsamlı politik çözümlerin" hayata geçirilmesi gerektiğini ifade etti.

Annan, bugün Esad ile gerçekleştireceği görüşmelerin ardından, yarın Suriye'yi terk etmeden muhaliflerle de bir araya gelmeyi planlıyor. Annan, muhaliflere politik çözüm çağrısı yapaken, muhalifler Esad güçlerinin şiddetli baskısı altında böyle bir seçeneğin mümkün olmadığını savunuyor.

ŞİDDET DEVAM EDİYOR
Esad karşıtları, protestoların en güçlü olduğu Humus kentinde dün ordu güçlerinin 68 kişiyi öldürdüğünü öne sürdü. Muhalifler, ordunun isyan güçlerinin kontrolünü artırdığı kenti tekrar ele geçirmek istediğini, aynı zamanda İdlip eyaletindeki silahlı muhalifleri etkisiz hale getirmeye çalıştığını belirtti.

Aktivistler ise ordunun tank ve havan topu ateşi nedeniyle Humus'ta 20, İdlip'te ise 24 kişinin öldüğünü, bölgeden başka ölüm haberleri geldiğini ifade etti. Humus'un Karm eş Zeitun mahallesinde yaşayan Karam ebu Rabea adlı aktivist, sabah yedi sularında 30 tankın mahallesine girdiğini ve evlere ateş açtığını öne sürdü.
BİZE ULAŞIN