Acının yıldönümünde hayat durdu

Tsunami felaketinin yıl dönümünde Japonya'da hayat, saat 14.46'da durdu. Ölenler törenlerle anılırken Başbakan Noda ise "Tarihte olduğu gibi bu felaket bizi daha da güçlü kılacak" mesajı verdi

Japonya'da geçtiğimiz yıl 11 Mart'ta meydana gelen ve 19 binden fazla insanın hayatını kaybetmesine yol açan 9.0 büyüklüğündeki depremin ve tsunaminin kurbanları, felaketin birinci yıldönümünde anıldı. Depremin en çok hasar verdiği bölgelerden, ülkenin kuzeydoğusundaki Rikuzentakata kenti başta olmak üzere, başkent Tokyo'da ve diğer kentlerde ölenler anısında saygı duruşunda bulunuldu, dualar edildi, mumlar yakıldı.

İMPARATOR DA KATILDI
Rikuzentakata'daki törenler, dün öğleden sonra depremin meydana geldiği saat 14.46'da sirenlerin çalınmasıyla başladı. Bir Budist rahip, tsunamiden önce evlerin yer aldığı alana bakan harabeye dönmüş bir tapınağın gongunu çalarak, ölenler için dua okudu. Aynı anda bütün Japonya kentlerinde de, ölen 19 binden fazla insan için anma törenleri düzenlendi. Sahil kentlerinden Onagawa'da ellerindeki buketleri denize atan insanlar, kıyıda uzun süre sessiz kalarak dua ettiler. Başkent Tokyo'daki törenler ise Milli Tiyatro binasında yapıldı. Geçtiğimiz haftalarda bypass ameliyatı olan Japon İmparatoru Akihito ve eşi İmparatoriçe Michiko'nun, ölenlerin anısına hazırlanan çiçeklerle süslü platform önünde saygı duruşunda bulunmasıyla başlayan anma törenlerine Japonya Başbakanı Yoshihiko Noda da katıldı. Bütün katılımcıların siyah renk elbise giydikleri programda, yeni ameliyat olduğu için kısa bir konuşma yapmakla yetinen İmparator Akihito, nükleer sızıntıya atıfta bulunarak, birinci önceliklerinin yeniden yaşanabilir alanlar oluşturmak için bölgeyi radyasyondan tamamen temizlemek olduğunu kaydetti.

YETKİLİLERE TEPKİ...

Başbakan Yoshihiko Noda da, Japon halkının geçmişte de birçok felaketin üstesinden başarıyla geldiğini hatırlatarak, deprem ve tsunaminin yaralarını el birliğiyle sarmaya yetecek güçleri olduğunu belirtti. Noda, "Bizden önceki nesiller hep sıkıntı ve felaket anlarında yükseldiler. Biz de aynısını başarabiliriz" diye konuştu. Aynı dakikalarda Tokyo'nun ünlü alışveriş bölgesi Shibuya'da da insanlar alışverişi bir dakikalığına bırakarak, ölenlerin anısında saygı duruşunda bulundu. Japonya başkenti, dün aynı zamanda nükleer enerji karşıtlarının da protesto gösterilerine sahne oldu. Tokyo Elektrik Şirketi'nin genel müdürlük binası önünde toplanan göstericiler, Fukuşima nükleer santralındakı sızıntıdan sonra yetkililerin önlem almadığının ortaya çıktığını belirterek, ölenler anısına saygı duruşunda bulundu.

325 BİN KİŞİ EVSİZ...

Japonya'da geçtiğimiz yıl 11 Mart günü meydana gelen ve ülkeye İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra en büyük felaketi ayşatan deprem ile tsunami sonucu, deniz suları 20 metreden fazla yükselmişti. On binlerce evin sulara gömüldüğü, teknelerin evlerin çatılarına savrulduğu felaketten sonra Fukuşima Daiçi nükleer santralında da erime ve sızıntı oluşmuş, santrale yakın bölgelerde yaşayan 100 binden fazla insan, nükleer faciaya maruz kalmamak için evlerini terk etmek durumunda kalmıştı. Fukuşima sızıntısı, 1986'daki Çernobil faciasından bu yana meydana gelen en büyük nükleer facia olarak adlandırılmıştı. Halen 325 bin insanın prefabrik konutlarda yaşadığı Japonya'da hükümet, yeniden inşa çalışmalarında yavaş kalmakla suçlanıyor.

BİR YIL SONRA KURTARICISIYLA
Felaket anında 4 aylık olan Iroha Ishikawa, o gün kendisini kurtaran sivil savunma görevlisi ile dün yeniden bir araya geldi. Felaketin simge fotoğraflarının iki kahramanından Chiba, Iroha'yı, felaketin yıldönümünde yeniden kucağına alarak sevdi.
BİZE ULAŞIN