Suriye için 5 maddeli Rus-Arap planı

Rus Dışişleri Bakanı, Arap Birliği ile Suriye'deki çatışmalara son vermek için 5 maddeli bir plan üzerinde anlaşıldığını açıkladı. Esad'la görüşen Annan ise umutlu olduğunu söyledi

Suriye sorununun çözümü ile ilgili cumartesi günü Kahire'de Arap Birliği dışişleri bakanlarıyla bir araya gelen Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, tarafların Suriye sorununa çözümde beş maddede anlaştıklarını söyledi. Lavrov, "Birinci olarak şiddet nereden kaynaklanırsa kaynaklansın, durdurulacak. İkinci olarak tarafsız ve bağımsız bir izleme mekanizması kurulacak. Üçüncü olarak dış müdahale olmayacak. Dördüncü olarak insani yardımların tüm Suriye halkına ulaştırılması sınırlandırılmayacak. Beşinci olarak hükümet ve muhalif gruplar arasında siyasi diyalog başlatan Kofi Annan'ın misyonu sağlam bir şekilde desteklenecek" dedi.

KOFİ ANNAN UMUTLU
Öte yandan Suriye'de olan eski BM Genel Sekreteri Annan dün Suriye lideri Beşar Esad'la ikinci defa görüştü. Toplantının sonunda açıklama yapan Annan, "Şiddeti sona erdirmek zor olacak. Ancak ben umutluyum" dedi. Annan, Esad'a çözüm için kapsamlı sonuçları olacak bir dizi öneri sunduğunu belirterek, "Ona bir Afrika atasözünü örnek verdim. 'Rüzgârı tersine çeviremezsin. Yapmam gereken yelkeni çevirmek" dedi. Hedefin şiddetin bitmesi olduğunu söyleyen Annan, siyasi diyaloğun başlaması gerektiğini kaydetti. Ülkedeki dini liderlerle de bir araya gelen Annan, durumun çok tehlikeli olduğunu, ancak tüm Suriyelilerin uzlaşmak için çabalaması gerektiği çağrısında bulundu. Annan'ın karşılıklı taviz çağrısına karşı muhalifler, Esad rejimi ile görüşmeyi reddediyor ve daha önceki reform sözlerinin tutulmadığını söylüyor.

ESAD GÜÇLERİ İDLİB'İ KUŞATTI: 39 KİŞİ ÖLDÜ
Esad rejimine bağlı askeri birliklerin kuzeydeki İdlib şehrini kuşatıp çevredeki köy ve kasabalardan da isyancılarla çatıştıkları belirtiliyor. Yurtdışındaki Suriye insan hakları örgütleri cumartesi günü ülke çapında toplam 98 kişinin öldüğünü belirtirken, dün de İdlib, Halep, Lazkiye, Humus ve Şam'da 39 kişinin daha öldürüldüğünü belirtti. Ölenlerden birinin Halep'te suikasta kurban giden Suriyeli eski boks şampiyonu Giat Tayfur olduğu belirtildi. Yaklaşık bir yıldır devam eden çatışmalarda ölen kişi sayısının 8 bin 500'den fazla olduğu belirtiliyor.

TÜRKİYE'YE SIĞINAN GENERALE KORKUNÇ İNTİKAM
Geçtiğimiz haftalarda Suriye ordusundan ayrılarak Türkiye'ye sığınan üst düzey subaylardan Tuğgeneral Fayez Amro'nun eşi ve çocuklarının, Suriye istihbarat örgütü Muhaberât tarafından kaçırıldığı ortaya çıktı. Hatay'daki mülteci kampında Suudi Şark el Evsat gazetesine konuşan Tuğgeneral Amro, kendisinin Türkiye'ye gittiğinin anlaşılmasından sonra, Humus'un el Vair semtindeki evinden eşi ve ikisi kız ikisi erkek dört çocuğunun kaçırıldığını söyledi. Amro, "Suriye'den ayrıldıktan sonra onları da yanıma almak istiyordum, ama şartlar elvermedi. Yine de yaptığımdan dolayı pişman değilim. Artık benim ailem Suriye halkı" dedi.
BİZE ULAŞIN