Gazze'de ateşkes

İsrail ve İslami Cihad, Mısır arabuluculuğunda Gazze'de ateşkese varıldığını teyit etti.

İsrail'in pasif savunmadan sorumlu Bakanı Matan Vilnai, devlet radyosuna yaptığı açıklamada, bir ateşkes anlaşmasına varıldığını ve sahada ne olup bittiğini izlediklerini söyledi. Ateşkesle ilgili ayrıntı vermeyen Vilnai, bölgede durumun sakinleşme eğiliminde olduğunu ve çatışma halinin geride kaldığını belirtti.

İslami Cihad sözcüsü Davud Şebab da Gazze'de yaptığı açıklamada, İsrail saldırılarına ve suikastlerine son vererek ateşkesi uygulamayı kabul ederse, kendilerinin de buna uyacağını söyledi.
Mısır istihbaratı, sabaha karşı yaptığı açıklamada, Gazze Şeridi'ndeki Filistinli örgütleri ile İsrail arasında ateşkes sağladığını bildirmişti.

Mısır'ın Gazze'de ateşkes sağlamaya yönelik girişiminde yer alan Mısır istihbaratından bir yetkili, iki taraf arasında suikastlerin de durdurulması dahil tüm çatışmaların sona erdirilmesi yönünde tam ve karşılıklı bir anlaşma sağlandığını ifade ederek, bu anlaşmanın bu sabah yerel saatle 01.00'de yürürlüğe girdiğini belirtmişti.

Mısırlı yetkili, Gazze Şeridi'nde askeri operasyonların durdurulması ve Filistin'in kan gölü haline gelmesine engel olunması için Kahire'nin iki tarafla da yoğun temas yürüttüğüne işaret etmişti.
BİZE ULAŞIN