Suriyelilerin ilk adresi Türkiye

Baskı ve şiddettten dolayı bir yıl içinde 40 bine yakın kişi Suriye'den kaçtı. 23 bini Türkiye'ye 12 bini Lübnan'a 7 bini ise Ürdün'e sığındı.

Birleşmiş Milletler (BM) mülteci komisyonu tarafından yapılan açıklamada, rejim karşıtı gösterilerin başladığı Suriye'de, bir yıl içinde 42 bin kişinin başka ülkelere sığındığı belirtilerek "Bunlardan 23 bini Türkiye'ye gitti" denildi.

İsveç'in Cenevre kentinde yapılan toplantıda birinci yılını dolduran Suriye'deki rejim karşıtı gösterilerde Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı askerlerin yol açtığı insani kriz masaya yatırıldı.

Gösterilerin geçen 15 Mart'ta başladığını belirten BM Mülteciler Yüksek Komiseri Panos Moumtzis, "Türkiye'de kamplara alınan 23 bin kişiden 10 bin kadarı geri döndü. 12 bin Suriyeli Lübnan'a 7 bini ise Ürdün'e sığındı" dedi.

Ayrıca önemli sayıda Suriyelinin de artan şiddet ve çatışmalar nedeniyle iç göç yoluyla yer değiştirdiğini belirten Moumtzis, ne yazık ki bu konuda ellerinde kesin veriler bulunmadığını kaydetti. Daha önce ise BM, bir yıl içinde Suriye askerlerinin öldürdüğü sivil sayısını 7 bin 500 olarak açıklamıştı.
BİZE ULAŞIN