Alida'yı köpeği hayatta tutuyor!

ABD’de yaşayan 3 yaşındaki Alida Knobloach, köpeği Gibbs’in sırtında taşıdığı oksijen tüpü sayesinde hayata nefes alıyor.

Georgia eyaletinin Louisville kentinde yaşayan ve nefes alışı oksijen tüpüne bağlı olan Alida, kendisi için özel olarak eğitilen Gibbs'i 24 saat yanında dolaştırıyor.

Yemek yerken, oyun oynarken hatta bisiklet sürerken bile köpeğinden ayrılmayan Alida'ya 8 aylıkken nöroendokrin hiperplazisi teşhisi koyulduğu, o günden bu yana da nefes alıp verirken sıkıntı yaşadığı belirtiliyor.

Oksijen tüpü olmadığında zorlukla nefes alabilen Gibbs, oynadığında, yürüdüğünde veya hareket ettiğinde daha fazla oksijene ihtiyaç duyuyor.

2005 yılında keşfedilen ve tüm dünyada sadece 800 kişide görülen bu hastalık dolayısıyla hastaların akciğerlerinde oksijenin ekstra hücre katmanlarından süzülerek geçilmesi nefes almayı zorlaştırıyor.

Alida'nın anne babası Aaron ve Debbie Knobloch, eskiden parkta yürümenin bile Alida için çok zor olduğunu çünkü malzemelerin çok ağır olduğunu bu yüzden de kızları için tüm yolları aradıklarını ifade etti. Knobloch çifti, en sonunda bir televizyon programında görme engellilere yardım eden özel eğitimli köpekleri gördüklerini ve hemen Alida için bir köepk edindiklerini söyledi.

Alida'nın 39 yaşındaki annesi Debbie, Alida'nın hastalığından hiçbir zaman şikayetçi olmadığını ancak son zamanlarda oksijen tüplerini sökmeyi adet edindiğini ve kızlarınına bunun doğru bir şey olmadığını anlatmaya çalıştıklarını belirterek, kızlarının büyüyünce oksijensiz yaşayabileceğini umduklarını kaydetti.

Alida ise Gibbs'i çok sevdiğini, ve onun en iyi köpek olduğunu söylüyor.
BİZE ULAŞIN