David, basketbol elle oynanır

Basketbol tutkunu ABD Başkanı Obama, İngiltere Başbakanı Cameron'u özel uçağıyla Dayton'daki Kolej Ligi maçına götürdü. Obama, ilk kez basket maçına giden Cameron'a oyunla ilgili bilgi verdi

Basketbola tutkusuyla bilinen ABD Başkanı Barack Obama, ülkesini ziyaret eden İngiltere Başbakanı David Cameron'u basketbol maçına götürdü. ABD başkanlık uçağı Air Force One ile Ohio'nun Dayton kentine giden iki lider, Dayton Üniversitesi arenasında son derece çekişmeli geçen ve Western Kentucky'nin Mississippi Valley State'e 59-58 galip geldiği maçı saha kenarındaki koltuklardan izledi. Amerikan kolej basketbol liginin (NCAA) açılış maçı olan oyunda iki lider seyirci tarafından çılgınlar gibi alkışlandı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama ve Cameron'ın ülkenin en önemli spor etkinliklerinden biri olan turnuva için Dayton'a seyahatinin, iki transatlantik müttefik arasındaki "özel ilişkinin" altını çizme amacını taşıdığı belirtildi. Maç sırasında Obama, taraftarlarla sohbet etti ve zaman zaman Cameron'a oyun hakkında bilgiler verdi. İkili maç esnasında sosisli sandviç yedi. Elindeki kola şişesini düşürerek zaman zaman zor anlar yaşayan Cameron, ilk kez bir basketbol maçına gittiğini söylerken, Obama'nın oyunu anlamasında kendisine yardımcı olduğunu kaydetti. Obama ise bunun karşılığında Cameron'un da kendisine kriket oyununu öğreteceğini ifade etti. İkilinin birlikte maç izlemesi, Obama açısından, iç siyaset açısından da bir anlam ifade ediyordu. Ohio, bu yılki başkanlık seçimlerinde en çekişmeli geçmesi beklenen eyaletlerden biri olarak, Obama'nın yeniden başkan seçilme uğraşında kritik önem taşıyor.

CHURCHILL HAYRANI
İngiltere Başbakanı Cameron, İkinci Dünya Savaşı'ndaki liderliğiyle adını tarih sayfalarına yazdıran Winston Churchill'in en favori başbakanı olduğunu söyledi. Cameron, İngiltere Başbakanlığı'nın resmi internet sitesinde yer alan videoda, "Churchill'in çok zor zamanlarda İngiltere ve dünya için harika bir liderlik yaptığını" ifade etti.
BİZE ULAŞIN