Afganistan'da 12 Türk askeri şehit

TSK'dan yapılan açıklamaya göre Afganistan'da düşen helikopterde 12 Türk askeri şehit oldu.

Afganistan'ın başkenti Kabil'in dışında düşen helikopterde 12 Türk askeri şehit oldu. TSK'dan yapılan açıklamaya göre Afganistan'da 12 askerimiz şehit oldu.

Sabah ilk saatlerde Reuters haber ajansı tarafından bir helikopterin düşmesi sonucu 5 Türk askerinin şehit olduğu haberi geçildi. Daha sonra helikopterde 8 askerin olabileceği iddia edildi. Sonra Reuters ajansı da rakamı 8 olarak revize etti. En son Genelkurmay'dan yapılan açıklamaya göre şehit sayısının 12 olduğu bildirildi.

Genelkurmay'dan yapılan açıklamada kaza yapan helikopterin Sikorsky tipi olduğu açıklandı. Kazada 2 binbaşı 1 teğmen şehit oldu.

Kabil Büyükelçisi Basat Öztürk'ün A Haber'e yaptığı açıklamaya göre kaza acil iniş yapmak isterken gerçekleşti. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da Kabil'deki kazanın nedeninin acil iniş olabileceğini söyledi.

Bir yetkili helikopterin Kabil'in dışında yer alan Bagram'da teknik problemlerden dolayı düştüğünü söyledi. Edinilen bilgilere göre helikopter bir evin üzerine düştü.

Kazadan sonra henüz NATO'dan açıklama gelmedi.

Türkiye'nin NATO birlikleri kapsamında Afganistan'da görev yapan 1800 askeri bulunuyor.

Türk askerleri belirlenen görevleri çerçevesinde Afganistan'da çatışmalara katılmıyor.

Dışişleri doğruladı

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Afganistan'ın Kabil kentinde bir Türk helikopterinin düşmesiyle ilgili, ''Kesin teyit edilmiş rakamlar ve herhangi bir kayıtla ilgili hususlar konusunda kesin bir teyit söz konusu değil'' dedi.

Bakan Davutoğlu, Ankara'dan İstanbul'a gelişinde Atatürk Havalimanı'nda basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

KAZA YERİNDEN İLK GÖRÜNTÜLER... Video için tıklayınAfganistan'da bir Türk helikopterinin düşmesiyle ilgili soru üzerine Davutoğlu, şunları kaydetti:

''Biraz önce Kabil büyükelçimizle görüştüm. Maalesef bir helikopterimiz düştü. Ancak kesin teyit edilmiş rakamlar ve herhangi bir kayıtla ilgili hususlar konusunda kesin bir teyit söz konusu değil. Kabil bölge komutanımız olay mahalline intikal etti, büyükelçimiz de orada. Tablo netleşince açıklama yapacağız.''

Davutoğlu, Suriye'de kaybolan Türk gazetecilerle ilgili soruya da, ''O konuyu da çok yakından takip ediyoruz'' diye yanıt verdi.

BİZE ULAŞIN