'Esad İHA'larla vuruyor'

Fransız Le Monde gazetesi, Esad güçlerinin muhaliflere karşı insansız hava araçlarını (İHA) devreye soktuğunu yazdı. Esad taraftarlarının meydanları doldurduğu dün 70 kişi öldü

Suriye'de Beşar Esad yönetiminin muhaliflerin yerini insansız hava araçlarıyla tespit ettiği, birçok saldırının da bu araçlar yardımıyla gerçekleştirildiği iddia edildi. Fransız Le Monde gazetesinin haberine göre, Suriye ordusunun özellikle Humus ve çevresindeki yoğun kuşatma sırasında insansız hava araçları kullanıldı. Le Monde, insansız hava araçlarının nasıl temin edildiği konusunda da üç ihtimali gündeme getirdi. En zayıf ihtimal olarak Suriye'nin kendisinin üretim yapmış olabileceğini vurgulayan gazete, Esad yönetiminin bu araçları İran'dan da sağlayabileceğini kaydederek, bir diğer ihtimalin, İsrail'den araçları satın alan Rusya'nın bunları Suriye yönetimine vermesi olduğunu yazdı. Suriye'deki halk ayaklanmasının birinci yılı dün dolarken, başta başkent Şam olmak üzere ülkenin birçok şehrinde Esad yanlısı gösteriler düzenlendi. Rusya ve Çin'in yanı sıra Şii örgüt Hizbullah'ın bayraklarının da açıldığı gösterilerde, binlerce insan rejime bağlılıklarını yineledi.

DÜN 70 KİŞİ ÖLDÜ

Görgü tanıkları ise, özellikle devlet dairelerinden ve üniversitelerden gösterilere katılımları sağlamak için güvenlik güçlerinin yoğun çaba harcadığını kaydetti. Öte yandan, Suriye ordusuna ait birliklerin ülkenin çeşitli kentlerinde sürdürdüğü operasyonlarda en az 70 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı. Uluslararası İnsan Hakları İzleme Örgütü, Esad güçlerinin kasaba kasaba, kent kent saldırıları genişlettiğini vurgulayarak, Rusya ve Çin'e, Suriye rejimine verdikleri desteği kesmeleri çağrısında bulundu. Örgüt, Suriye'deki durumun giderek kötüleştiğini de kaydetti.
BİZE ULAŞIN