'Suriye ateşi bölgeyi yakar'

Rusya, Suriye'de yaşanabilecek etnik ve dini bir iç savaşın, Türkiye başta olmak üzere bütün bölgeyi saracak bir ateşi tutuşturacağı uyarısında bulundu. Suriye'de dün çıkan olaylarda 45 kişi hayatını kaybetti

Rusya, Suriye'de etnik ve dini temelli bir iç savaşın başlaması durumunda, Türkiye başta olmak üzere bütün bölge ülkelerinin çok büyük bir tehlikeyle yüz yüze geleceği uyarısını yaptı. Moskova'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Rusya Dışişleri Bakan Yardımcısı Mihail Bogdanov, Suriye kriziyle alakalı olarak Ankara ile sürekli temas halinde olduklarını vurguladı. On yıl Suriye'de görev yaptığını kaydeden Mihail Bogdanov, ülkenin sosyal, siyasal ve demografik açıdan oldukça zor bir yapıda bulunduğunu belirterek, "Dinler ve etnik unsurlar arasında meydana gelebilecek olası bir patlama çok tehlikeli bir durum demektir. Bu hem Suriye için, hem de Türkiye ve diğer komşuları için bir felâket anlamına gelebilir" değerlendirmesinde bulundu. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın iktidarının 'yasal' olmadığı yönündeki açıklamaları "kabul edilemez" olarak niteleyen Rus diplomat, bu anlayışın muhalefetin masaya oturmasını engellediğini savundu. Bogdanov "Libya'da olduğu gibi sürece dışarıdan bir müdahale bütün bölgeyi istikrarsızlaştıracaktır. Dış müdahaleye kesinlikle yeşil ışık yakmayacağız. Ayrıca Batılı ülkeler, Suriye'deki terör örgütleriyle temasa geçmemeliler" dedi.

DÜN 45 KİŞİ ÖLDÜ
Öte yandan, dün muhaliflerle Esad güçleri arasındaki çatışmalar da devam etti. Şam ve çevresinde yoğunlaşan çatışmaların ardından, başkentin Katana, Dumeyr ve Tal semtlerinde bazı bölgelerin yeniden muhaliflerin denetimine geçtiği iddia edildi. Dün ülke çapındaki çatışmalarda 45 kişinin hayatını kaybettiği açıklandı.

KAYINPEDERİNDEN ESAD'A MUHALİFLERE KARŞI TAKTİK
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın, muhaliflere karşı uygulanan şiddet sırasında kayınpederi Favaz Ahras'tan çok önemli tüyolar aldığı ortaya çıktı. Guardian gazetesinin haberine göre, Esma Esad'ın kardiyolog babası Favaz Ahras, damadına, özellikle medyayı nasıl yönlendireceği konusunda bilgi vermiş. Esad'a, 'Batı'nın ikiyüzlülükleri'ni öne çıkararak karşı atağa geçmesini öneren Ahras'ın e-posta mesajlarını "Sevgilerimle" diye bitirmesi ise, damadıyla arasına mesafe koymadığını gösteriyor. Geçtiğimiz günlerde İngiliz basınında yer alan bazı haberlerde, Favaz Ahras'ın muhaliflere uygulanan şiddeti 'dehşet verici' bulduğunu söylediği iddia edilmişti.

'MUHALİFLER BİRLEŞSİN'

Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe, Suriyeli muhaliflerin en büyük sorunlarının kendi aralarındaki anlaşmazlıkları aşamamaları olduğunu kaydederek "Muhalifler birbirini yemeyi bırakmalı ve ortak amaç için birleşmeliler" dedi.

BİZE ULAŞIN