Önce Şam, sonra Halep

Şam'da 27 kişinin ölümüne yol açan saldırılardan bir gün sonra Halep'teki patlamada en az 3 kişi öldü, 30 kişi yaralandı

Suriye'nin kuzeyindeki Halep şehrinde dün meydana gelen patlamada en az 3 kişinin öldüğü, 25 kişinin de yaralandığı belirtildi. Cumartesi günü Şam'da düzenlenen iki bombalı saldırıda ise 27 kişi ölmüş ve 140 kişi yaralanmıştı. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı yayın organları, saldırılardan terörist olarak tanımladığı muhalifleri sorumlu tuttu ve hedefin eski BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın arabuluculuk çabalarını baltalamak olduğunu söyledi. Resmi haber ajansı SANA, Halep'teki patlamanın sivillerin yaşadığı iki binanın arasında meydana geldiğini belirtirken, muhalifler bombaların güvenlik güçlerine ait bir merkezin yakınlarında patladığını söyledi. 10 Şubat'ta yine Halep'te meydana gelen patlamada 28 kişi ölmüştü. Dün ayrıca Şam'da meydana gelen saldırıyı protesto etmek için bombaların patladığı bölgede toplanan binlerce kişi muhalifleri kınayıp ölenler için dua etti. Muhalifler ise rejimin insanların desteğini almak için bu tür saldırılar düzenlediğini iddia etti. Ayrıca rejim güçlerinin Şam ve Humus d��hil ülkenin birçok yerinde isyancılara karşı askeri operasyonlar düzenlediği belirtildi.

ANNAN'IN EKİBİ ŞAM'DA
Esad rejimi ise, terörist saldırılardan Suudi Arabistan ve Katar tarafından desteklenen yerli ve yabancı teröristleri sorumlu tutuyor. El Kaide, geçen ay yaptığı açıklamada isyancıların yanında olduğunu belirtmiş ve bazı üyelerinin Suriye'de aktif olduğu iddia edilmişti. Kofi Annan'ın ateşkes ve insani yardım konusunda uzmanlardan oluşan heyetinin ise bugün Şam'a gelmesi bekleniyor.

'MESSİ İSYANCILARA YARDIM EDİYOR'
Esad rejimine bağlı El Dünya televizyonu, dünyaca ünlü İspanyol futbol takımı Barselona'nın isyancılara silah götüren kaçakçılara yardım ettiğini ileri sürdü. Barselona'nın Real Madrid takımıyla olan karşılaşmasında, oyuncuların dizilişinin muhaliflere giden silahların rotasını gösterdiğini iddia eden kanalın spikeri, ünlü futbolcu Lionel Messi'nin attığı pasların silahların o anda nerede olduğunu gösterdiğini ve hatta Real Madrid maçında Messi'nin attığı pas sayesinde, silahların o anda Deyr Ez Zor'da olduğunu bildiklerini söyledi. Kanalın iddiaları alay konusu oldu.
BİZE ULAŞIN