Einsten çözmeye bile cesaret edemedi

Albert Einstein'in, Araplarla Yahudilerin nasıl yaşayacakları sorunu karşısında çaresiz kaldığı ve "Bir barış planı bile düşünemediği" ortaya çıktı.

Alman fizikçi Albert Einstein'in mektup arşivleri, Araplarla Yahudilerin nasıl beraber yaşayacakları konusunda çözemediği soruna ilişkin düşüncelerini ortaya koyuyor.

İngiliz The Independent gazetesi, Einstein'in İsrail'in kurulduğu 1948'de bir yıl önce dahi böyle bir devlete ilişkin şüphelerini dile getirdiğini, ama kurulduktan sonra desteklediğini yazıyor. Ancak gazete ünlü Yahudi kökenli fizikçinin, gelecekteki politikaları üzerinde uzlaşamama gibi bir seçeneği olmadığından, ülkenin ilk cumhurbaşkanı olması yolundaki öneriyi de reddettiğini belirtiyor.

Falastin dergisi gazetesinin editörü Azmi el Naşaşibi'yle 1929 ve 1930 tarihli yazışmalarında ise politikacıların yer almadığı bir barış anlaşması sürecinden bahsediyor, geleceğin samimi bir uluslar birliğine dayanması gerektiğini savunuyor. Einstein, gelecekteki Filistin için hayalini "sadece, ait olduğu iki halk arasında barışçı işbirliğinin sahnesi" diye anlatıyor.

Bu konuda yazışmaları içeren mektuplar, 81 bin belgeden oluşan bir arşivin parçası.

Arşivin bir bölümü, yeni dijitalleştirme yöntemleri sayesinde bugünden itibaren internet üzerinden kullanıma açılacak. Arşivin tamamına da önümüzdeki dönemde internet üzerinden erişimin sağlanması umuluyor.

bbctürkçe

BİZE ULAŞIN