Yahudi okuluna silahlı saldırı

Fransa'da geçen hafta 3 askerin öldürüldüğü bölgede aynı silahla dün de bir Yahudi okuluna saldırı düzenlendi, 1 öğretmen ve 3 öğrenci öldü

Fransa'nın güneybatısındaki Toulouse kentinde dün sabah, yaklaşık iki yüz öğrencinin eğitim gördüğü Ozar Hatorah isimli Yahudi okulunu hedef alan saldırıda 30 yaşındaki din öğretmeni Jonathan Sandler ile iki çocuğu ve 10 yaşlarındaki bir kız çocuğu hayatını kaybetti. Yaralı 4 kişi arasında bulunan 17 yaşındaki bir öğrencinin durumu ciddiyetini koruyor. Okulun açılış saatinde gerçekleştirilen eylemde motosiklet ile okula gelip etrafa rastgele ateş açan saldırgan, olay yerinden kaçmayı başardı. Görgü tanıkları saldırganın soğukkanlılıkla ateş ettiğini anlattı. Saldırganın kullandığı silahlardan birinin, geçtiğimiz günlerde aynı bölgedeki iki farklı saldırıda 3 askerin öldürüldüğü eylemde kullanılan silahla aynı olmasına dikkat çekiliyor. Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de "Askerleri, çocukları ve öğretmeni aynı kişinin, aynı silahın öldürdüğünü biliyoruz" dedi. Bazı savcılık kaynakları saldırılarda kullanılan motosikletin de aynı olduğunu doğruladı.

TERÖR ALARMI VERİLDİ
Paris Savcılığı, bu saldırıları birbirleriyle ilişkilendirerek 3 ayrı terör soruşturması açtı. Fransa'da yaşayan yaklaşık 700 bin nüfuslu Yahudi topluluğu en son 30 yıl önce Paris'te böyle bir saldırının hedefi olmuştu.
BİZE ULAŞIN