İsrail'in hışmına uğradı

Fransa'daki musevi okuluna yönelik saldırının ardından AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton, bir açıklama yaptı. Ashton, "Belçika'daki otobüs kazası, Norveç'te geçen yaz yaşanan katliam, bugün Fransa'da musevi öğrencilere yönelik saldırı, Gazze'de yaşananlar ve Suriye'de yaşananları görünce ölen çocuklar ve gençler aklımıza geliyor" dedi. İşte bu açıklama İsrail hükümetinin tepkisine neden oldu.

İsrail'in aşırı sağcı Dışişleri Bakanı Avidgor Liebermann, AB Dışişleri Yüksek Temsilcisi Ashton'un Gazze'deki saldırılarda hayatını kaybeden Filistinli çocuklarla, Fransa'nın Touluse kentinde hayatını kaybeden musevi öğrencileri aynı kefeye koymasına sert tepki gösterdi.

Liebermann, "Ashton'un açıklamaları kabul edilemez, umarım bir an önce bu açıklamasını düzeltir" dedi. İsrail Dışişleri Bakanı "Ashton Gazze'deki çocuklar yerine Gazze'den atılan roketler nedeniyle korku içinde yaşayan İsrailli çocuklara odaklanmalıydı "diye konuştu. AB Dışişleri bakanının Gazze benzetmesine, İsrail'in eski dışişleri bakanı ve Kadima Partisi lideri Livni de tepki gösterdi, Livni "yapılan benzetme büyük bir hata" dedi.
BİZE ULAŞIN