Rus özel kuvvetleri Suriye'de

Arap basını Rus özel güçlerinin bir savaş gemisiyle Tartus'a girdiğini yazarken Moskova, "Askerler sivilleri korumak için Suriye'de" dedi.

Suriye'de rejim karşıtlarıyla ordu birilikleri arasındaki çatışmalar Suriye'nin baştenti Şam'ın merkezine doğru yayılırken Rusya'nın da özel askeri güçlerinden seçkin bir timi Suriye'ye gönderdiği ileri sürüldü. Arap basını ve batı ajanslarında yer alan haberlerde özel kuvvetlere bağlı askerlerin bir savaş gemisiyle birlikte Tartus limanına girdikleri belirtilmişti.

Ancak Russ savunma bakanlığından yapılan açıklamada hiç bir savaş gemilerinin Suriye kara sularında olmadığı, ancak askerlerin Tartus limanına giren Rus tankeri Iman'daki sivillerin güvenliğini sağlamak için Suriye'de oldukları belirtildi.

KREMLİN'DEN 'İNSANİ ATEŞKES' ÇAĞRISI
Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada da, hükümete ve hükümete karşı tüm silahlı güçlere, derhal bir ateşkes konusunda anlaşmaları veya en azından insani yardımlar için günde iki saat ateşkes konusunda uzlaşmaları çağrısı yapıldı.

RİYAD ESAD'IN KÖYÜNE BASKIN
Bu arada Fransız AFP ajansı, Devlet Başkanı Beşar Esad'a bağlı ordu birlikilerinin merkezi Türkiye'de bulunan Özgür Suriye ORdusu lideri Riyad Esad'ın İdlib yakınlarındaki doğduğu köy olan Abdita'ya baskın düzenlediğini bildirdi ancak ayrıntı vermedi.
BİZE ULAŞIN