'Saldırgan saldırıyı filme aldı'

Fransa İçişleri Bakanı, Toulouse kentinde bir Yahudi okulu önünde 4 kişiyi öldüren saldırganın boynunda bir kamera taşıdığını söyledi.

Saldırganın kamera kullanmasının Fransız polisinin işini kolaylaştıracağını belirten İçişleri Bakanı Claude Gueant, kameranın bu kişinin kimliğinin ortaya çıkarılmasına yardımcı olacağını açıkladı.

Fransa'nın Toulouse kentinde dün Yahudi okuluna motosikletli saldırının ardından bu kent ve çevresinde güvenlik önlemleri en üst seviyeye çıkarıldı.

SARKOZY'NİN IRKÇI SÖYLEMİ
Fransa'yı sarsan olayın ırkçı bir eğilimle düzenlenmiş olabileceği belirtildi. Saldırıların Cumhurbaşkanı Sarkozy'nin aşırı sağcı söylemi benimsemesinin ardından düzenlendiği hatırlatılarak, Fransız toplumunun hedef alındığına işaret edildi. Cumhurbaşkanı Sarkozy seçim kampanyası çerçevesinde yaptığı konuşmalarda, Fransa'daki mülteci sayısının fazla olduğunu savunmuştu.

Bugün ayrıca Fransa'daki tüm okullarda Türkiye saatiyle tam 12:00'de saldırıda hayatını kaybedenler için bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve rakibi sosyalist aday Francois Hollande de, saldırı sonrasında cumhurbaşkanlığı seçim kampanyasına ara vererek olay yerine gitmişti.

10 GÜNDE ÜÇ IRKÇI SALDIRI
Fransız polisi geçtiğimiz hafta Kuzey Afrika kökenli Fransız askerlerine düzenlenen iki saldırıyı da aynı kişinin düzenlediğine inanıyor. Fransa'da son 10 gün içinde etnik ve dini azınlıkları hedef alan üç saldırı düzenlendi. Fransız yetkililer saldırılarda aynı silahın kullanıldığına da işaret ediyor.

ntvmsnbc
BİZE ULAŞIN