Şam'da büyük kapışma

Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birlikler, önceki gece ve dün sabah başkent Şam'ın merkezindeki Mezze semtinde Suriye ordusuyla çatıştı. Çatışmalarda 86 kişi öldü, 150 kişi yaralandı

Suriye'nin başkenti Şam'da önceki gece ve dün sabah erken saatlerde, ordudan ayrılan askerlerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu'na bağlı birliklerle Suriye ordusu arasında çıkan çatışmalarda 86 kişi öldü, 150 kişi de yaralandı. Ayaklanmanın başladığı geçtiğimiz yıldan bu yana Şam'da yaşanan en şiddetli çatışma olduğu kaydedilen olaylar lüks Mezze semtinde, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad'ın sarayına birkaç kilometrelik bir mesafede meydana geldi. Resmi makamlar çatışmaları doğrulayarak, "3 terörist"in hayatını kaybettiğini duyururken, muhalif kaynaklar, çoğu Suriye ordusuna bağlı askerler olmak üzere 86 kişinin öldüğünü kaydetti. İran ve Yunanistan Büyükelçiliklerinin de bulunduğu Mezze semti, geçtiğimiz ay da şiddet olaylarına sahne olmuştu.

KIZILHAÇ: ATEŞKES YAKIN

Muhalifler, Özgür Suriye Ordusu'nun Şam'da düzenlediği baskınlar sonrasında başlayan çatışmaların amacını, Suriye ordu birliklerinin ülkenin kuzeyinde düzenlediği operasyonları hafifletmeye zorlamak olarak açıkladılar. Aynı kaynaklara göre, çatışmaların ardından Mezze Askeri Havaalanı çevresindeki bütün yollar trafiğe kapatıldı, askeri helikopterler başkent üzerinde alçak uçuş yaptı. Görgü tanıkları da yaşananları doğruladı. Suriye ordusunun kuzeydeki İdlib ve çevresinde operasyonları devam ederken, Uluslararası Kızılhaç Komitesi ise Suriye'deki şiddet olaylarının yaşandığı bölgelerde, her gün iki saat ateşkes sağlanacağına dair umutların bulunduğunu kaydetti.
BİZE ULAŞIN