Kilise 10 çocuğu hadım etmiş

Hollanda’da 1950’lerde Katolik yatılı okuldaki 10 çocuğun homoseksüellikten uzak dursun diye kilise tarafından hadım edildiği ortaya çıktı.

Hollanda'da yayınlanan NRC Handelsblad gazetesinin ortaya çıkardığı ve bugün Hollanda Parlamentosu'nda gündeme gelmesi beklenen habere göre, Katolik Kilisesi tarafından yönetilen Gelderland yatılı okulunda 1950'li yıllarda rahiplerin cinsel tacizine uğrayan 10 çocuk başlarına gelenleri şikayet ettikleri gerekçesiyle hadım edilerek cezalandırıldı.

Olaya, o tarihlerde yatılı okulun müdürlüğünü yapan eski başbakanlardan Vic Marijnen'in de adı karışınca, skandal siyasi bir boyut aldı.

Hollanda İşçi Partisi milletvekilleri tarafından bugün meclise taşınan olay, bu okuldan mezun olan Henk Heithius adlı bir kişinin NRC Handelsblad gazetesi tarafından tespit edilmesiyle ortaya çıktı.

O tarihteki mahkeme ve hastane kayıtlarını inceleyen gazete, Heithius'un hadım edildikten birkaç yıl sonra öldüğünü tespit etti.

Araştırmayı derinleştiren gazete, Henk Heithius ve 9 arkadaşının testislerinin kesilmesi suretiyle hadım edildiklerini ortaya çıkardı.

Gazete, 10 kişinin okulda rahiplerin cinsel tacizine uğradıkları gerekçesiyle polise şikayette bulunmaları nedeniyle bir psikiyatri hastanesine yatırılıp hadım edildiklerini saptadı. O zamanki okul yönetiminin, çocukların ayrıca erkek çocuklara tacizde bulunmalarının engellenmesi için hadım edildiklerini öne sürdüğü belirlendi.

Henk Heithius'un başına gelenlei, Hollanda'nın ünlü heykeltıraşlarından Cornelius Rogge de doğruladı.

Rogge, o tarihlerde, kadınların odadan çıkartılmasından sonra Heithius'a pantolonunu indirmesini söylediklerini belirterek, "Heithius'un testislerinin olmadığını gördük, şok edici bir olaydı" dedi.

NRC Handelsblad, 1950'li yıllarda her 5 erkek çocuktan birinin Katolik rahiplerin tacizine uğradığını öne sürdü.

Milliyet

BİZE ULAŞIN