7.4'te yalnızca 11 yaralı

Meksika 27 yıl önce 9 bin kişinin öldüğü ve büyük hasara neden olan depremden ders çıkardı. Kıyı kentlerini etkileyen 7.4'lük büyük depremde 2'si ağır 11 kişi yaralandı. Bazı binalarda hasar var ancak altyapı sağlam kaldı

Meksika'da 1985'te meydana gelen 8.1 büyüklüğündeki depremden alınan ders önceki gün binlerce hayat kurtardı. Ülkede meydana gelen 7.4'lük son yılların en büyük depreminde sadece 11 kişi yaralandı. Önceki gün öğleden sonra meydana gelen deprem halkta büyük paniğe neden oldu. Merkez üssü Guerrero eyaletindeki Ometepec kentinin 25 kilometre uzağı olduğu açıklanan deprem bir dakikadan daha uzun sürdü. Kıyı kenti Acapulco'ya 200 kilometre mesafedeki Ometepec kenti yakınlarındaki depremin şoku geçmeden artçı sarsıntılar başladı. Halk korkuyla sokağa fırlarken depremin ardından en büyüğü 5.1 olan 18 artçı sarsıntı bölgeyi beşik gibi salladı. Meksikalılar, evlerinde ve işyerlerinde panikle sokaklara çıktı. Yüksek binalardan uzaklaşarak korkuyla sarsıntının bitmesini beklerken, elektrik hatları ve sinyalizasyon ışıkları kesildi. Tren raylarının yerinden kayması nedeniyle yolcular garlarda beklemek zorunda kalırken, havayolu ulaşımında da aksamalar meydana geldi. Trafikte sarsıntıyı hisseden sürücüler ise araçlarını durdurmak zorunda kaldı. Format 21 yerel radyosu, başkentin kuzeyinde bir köprünün çökmesi sonucu yolcu taşımayan minibüste bulunan bir kişinin yaralandığını duyurdu. Depremin gece saatlerinde meydana gelmemesi ise şans olarak değerlendirildi. ABD Jeolojik Araştırmalar Enstitüsü depremin Richter ölçeğine göre 7.9 büyüklüğünde olduğunu açıkladı. Sonra 7.4 olarak düzeltti. 10 kilometre derinlikte meydana gelen deprem ve 18 artçı sarsıntı Guatemala'da da hissedildi. Yetkililer, depremin 1985 yılında başkent Mexico'da meydana gelen ve binlerce kişinin öldüğü 8.1 büyüklüğündeki deprem sonrası kaydedilen en büyük sarsıntılardan bir olduğunu söyledi.

ALTYAPI ZARAR GÖRMEDİ

Deprem ve artçı sarsıntılar, önlemler sayesinde can kaybına neden olmadı. Devlet Başkanı Felipe Calderon, depremin ülke genelinde yıkıcı bir etki yapmadığını belirtti. Başkentte de paniğe neden olan depremde sadece 2'si ağır 11 kişinin yaralandığı açıklandı. Depremin merkezi Guerrero Eyaleti Valisi Aguirre, kıyı bölgesindeki dört belediyenin depremden çok etkilendiğini belirterek bin 600 evin çeşitli derecelerde zarar gördüğünü söyledi. Altyapının zarar görmediği su ve kanalizasyon sistemlerinin sorunsuz çalıştığı kaydedildi. Mexico City Belediye Başkanı Marcelo Ebrard, 1985'teki depremin ardından yapılar için yeni standartlar oluşturduklarını söyledi. Bu standartlar sayesinde gökdelenlerin ve yeni yapıların dayanıklılık oranının arttığını anlatan Ebrard, altyapıda da herhangi bir sorun yaşanmadığını belirtti.

1985'TE 8.1'LİK DEPREMLE SARSILMIŞTI
Meksika 'da 1985 yılında meydana gelen Richter ölçeğine göre 8.1 büyüklüğündeki deprem felakete neden olmuştu. Ülke genelinde yıkıma neden olan depremde başkent Mexico City'deki yüzlerce ev yıkılmış ve 9 binden fazla kişi yaşamını yitirmişti. Daha sonra 2003'te meydana gelen 7.6 büyüklüğündeki depremde ise 29 kişi can vermişti. Bu depremde de ülkedeki altyapı çökme noktasına gelmiş ve birçok bina yıkılmıştı. Meksika'da 1973'ten bu yana 7'nin üzerinde 15 büyük deprem yaşandı.

OBAMA'NIN KIZI DA YAKALANDI
Meksika 'yı sarsan son deprem ABD Başkanı Barack Obama'yı da korkuttu. En büyük kızı Malia'ın okul gezisi için bu ülkede bulunması Başkan Obama'yı endişelendirdi. Deprem haberinin ABD'ye ulaşmasının ardından Beyaz Saray'dan yazılı bir açıklama yapıldı. Açıklamada Başkan Obama'nın büyük kızı 13 yaşındaki Malia'nın okul gezisi için Meksika'da bulunduğu ve tehlike içerisinde olmadığı kaydedildi.
BİZE ULAŞIN