'El Kaide ile bağlantısı yok'

Fransa'da 32 saat süren bir operasyonda vurularak öldürülen 7 kişinin katil zanlısı Muhammed Merah'ın, El Kaide ile bağlantısı olmadığı iddia edildi.

Fransız yetkililer, Toulouse kentinde dün düzenlenen polis operasyonunda öldürülen 23 yaşındaki Cezayir asıllı Merah'ın El Kaide ile bağlantısı olduğuna dair bir kanıt olmadığını belirtti.

Fransız basınına konuşan ismini açıklamayan üst düzey bir yetkili, Merah'ın, El Kaide ile bağlantısı olduğu veya bu grup tarafından eğitildiğine dair ellerinde şu ana kadar bir kanıt olmadığını söyledi.

Savcılık daha önce, Merah'ın Afganistan ve Pakistan'ı ziyaret ettiğinin belirlendiğini açıklamıştı.

Fransa'nın Toulouse kentinde 10 gün içinde 7 kişiyi öldürdüğü iddia edilen Muhammed Merah bir evde kıstırıldıktan 32 saat sonra polis tarafından başından vurularak öldürüldü. Operasyon çerçevesinde Merah'ın annesi ve iki kardeşi de gözaltına alındı.

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy de Merah'ın öldürülmesi sonrası yaptığı açıklamada, internet üzerinden kin ve nefret söylemi yayanlar ile ideolojik nedenlerle yurtdışında eğitim görenlerin Fransa'da yasalarla cezalandırılacağını söylemişti.

ntvmsnbc
BİZE ULAŞIN