Türkler'den Gauck'a 'geçer not'

Almanya Cumhurbaşkanı Joachim Gauck'un bugün Federal Meclis'te yemin ettikten sonra yaptığı konuşmasına bazı Türk derneklerinden olumlu açıklama geldi.

Almanya Türk Toplumu (TGD) Genel Başkanı Kenan Kolat, "Cumhurbaşkanının konuşması içerik dolu ve yol gösterici" başlığıyla Almanca yaptığı yazılı açıklamada, Gauck'un, "kökeni ve inancı ne olursa olsun Almanya'da yaşayan insanların onurunun anayasa tarafından garanti altına alındığı" şeklindeki sözlerini takdir ettiğini belirtti. Kolat, "Anayasada garanti edilen insan onuruna ilişkin sözleri yol gösterici nitelikte. Bazı politikacılar bunu örnek almalı" ifadelerinikullandı.

Gauck'un, selefi Christian Wulff'un açıklamalarını her zaman kalbinde taşıyacağı şeklindeki sözlerinden dolayı da memnuniyet duyduklarını kaydeden Kolat, aşırı sağcılarla ilgili olarak, "bu kişilerin geçmişte kalacağı, demokrasinin ise her zaman var olacağı" yönündeki ifadelerinin de etkili olduğunu vurguladı.

"Artık şimdi bizim de cumhurbaşkanımız" yorumunda bulunan Kolat, Cumhurbaşkanı Gauck'un çalışmalarını desteklemeye hazır olduklarını bildirdi. Avrupa Türk Demokratlar Birliği (UETD) de, Cumhurbaşkanı Gauck'a gönderdiği tebrik mektubunda, insan hakları için harcadığı çabaların inandırıcı olduğu ve içtenlikle özgür, demokratik bir toplum düzeni istediğinin bilindiği belirtildi.

Almanya'daki karmaşık toplumun medeni gelişiminin sağlanması amacıyla var olan birçok görevin yerine getirilebilmesi için sadece göçmenlerin çabasının yeterli olmadığının altı çizilen mektupta, gittikçe büyüyen, çok çeşitli ve dayanışma içinde olan bir toplumun yaratılabilmesi için tüm tarafların güven dolu bir işbirliğine ihtiyacı olduğu ifade edildi.

Geçmişte göçmenlerle ilgili fazla tecrübesi olmayan Gauck'un bu durumunun bir dezavantaj olarak görülmediği ve toplum için üstlenmek istediği sorumluluğun, göçmenlerin topluma katılımı konusunda da olumlu işaretler vereceği belirtilen mektupta, UETD'nin, Türkiye ile olan sıkı ilişkileri ne Almanya çapındaki örgütlenmesiyle Gauck'a uyum politikasındaki hedeflerine ulaşmasında yardımcı olabileceği kaydedildi.
BİZE ULAŞIN