Yahudileri kurtaran Müslümanlar!...

5 Nisan'da gösterime girecek olan ve Fransız Yahudilerini Nazilerden kurtaran Müslümanları anlatan "Özgür Adamlar" filmi İsrail'de tartışmalara neden oldu.


İsrail, 5 Nisan'da gösterime girecek olan bir filmle çalkalanıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Fransız yahudilerininin Nazilerin elinden Paris'teki müslümanlar tarafından kurtarıldığını anlatan "Özgür Adamlar" filmi tartışmalara neden oldu.

Sene 1940. Cezayir doğumlu yahudi şarkıcı Salim Halali henüz 20 yaşında. 6 yıldır Paris'te yaşıyor. Nazilerin yahudileri kaçırıp, katlettiği dönem. Nazilerin Paris sokaklarındaki yahudi avına, Salim Halali de takılıyor. Bugün Fransa'daki müslümanların merkezi olan Paris'teki Büyük Cami, o dönemde Nazilerden kurtulmaya çalışan yahudilerin sığınma mekanı oluyor.

Caminin imamı ve müslüman cemaat, Paris'teki 100 kadar yahudiyi camide saklıyor. Sonraları dünyaca üne kavuşacak olan genç şarkıcı Salim Halali de, 100 yahudiyle birlikte camide saklananlardan biri. Özgür Adamlar filminde Halali, Nazi askerleri tarafından yakalanıyor, cami imamı askerlere onun müslüman olduğunu söylüyor. Halali ve 100 yahudi müslüman kimlikleriyle tanıtılarak Nazilerin elinden kurtarılıyor. İsmail Feruhi'nin yönettiği filmde başrol karakteri Salim Halali'yi Filistinli aktör Mahmut Shalaby'i canlandırıyor.

Fransa'da birinci dünya savaşında ölen müslüman askerler için 1926 yılında inşa edilen Paris Büyük Cami'nin bugünkü rektörü Dalal Boubekhi, ikinci dünya savaşı döneminde Nazi askerlerinden kaçan en az 100 yahudinin camide saklandığını söyledi.

Bu sayının 1600 olduğunu iddia edenler de var. Film 5 Nisan'da İsrail'de sinemalarda gösterime girecek. Gösterim öncesi İsrailli bazı tarihçiler, müslümanların o dönem yahudilere böyle bir yardım yaptığını kabul ediyor ancak sayının bilinmediğini söylüyorlar. Bazı yahudi tarihçilere göre ise bu konuyla ilgili elde hiçbir döküman ve belge yok.

BİZE ULAŞIN