Cheney'e kalp nakli

ABD eski başkan yardımcılarından Dick Cheney'e kalp nakli yapıldı.

37 yaşında kalp rahatsızlığı çekmeye başlayan ve 5 defa kalp krizi geçiren Cheney, 20 aylık nakil bekleme listesinde sırası gelmesi üzerine cumartesi günü ameliyata alındı. Cheney'e nakledilen kalbin kime ait olduğu bilinmiyor.

Cheney'in yardımcısı Kara Ahren tarafından yapılan yazılı açıklamada kalbi bağışlayan her kim ise Cheney ve ailesinin minnettar olduğunu dile getirdi. Cheney'e yeni kalbi Inova Fairfax Hastanesi'nde takıldı.

Amerika tarihinde gelmiş geçmiş en kudretili başkan yardımcısı olarak iz bırakan Cheney, Irak ve Afganistan savaşının da mimarlarından olmak ile eleştiriliyor. Başkan George W. Bush'un 2001'den 2009'a kadar yardımcılığını yapan Cheney, Beyaz Saray'da olduğu dönemde hükümetin en kudretli adamı olarak bilinirdi. Şahinler ya da daha bilinen ismi ile Neo-conların lideri olmakla da itham edilen Cheney, özellikle enerji ve kontraterörizim alanında uzmanlığı ile tanıyor.

İlk kalp krizini 37 yaşında iken geçiren Cheney, görevde bulunduğu dönemde rahatsızlığı ile ilgili yaşadığı sorunu kamuoyundan gizlediğini geçtiğimiz yaz piyasaya çıkan anılarını yazdığı kitabında dile getirmişti.
BİZE ULAŞIN