'Ankara harekat için destek arıyor'

İngiliz Telegraph gazetesi, İstanbul'da yapılacak "Suriye Dostları" toplantısını Türkiye'nin "muhtemelen sınır ötesi bir operasyona destek sağlamak amacıyla" değerlendireceğini yazdı.

İngiliz Telegraph gazetesi, İstanbul'da yapılacak "Suriye Dostları" toplantısını Türkiye'nin "muhtemelen Suriye'ye yapılacak sınır ötesi bir operasyona destek sağlamak amacıyla" değerlendireceğini yazdı.

"Türkiye, 1 Nisan'da İstanbul'da yapılacak konferansı muhtemelen Suriye'ye sınırlı bir sınır ötesi operasyonuna destek sağlamak için kullanacak" denilen haberde, Suriye topraklarının 20 kilometre içerisinde bir tampon bölgesinin oluşturulması için 500 Türk askerinin geçen hafta sınıra yakın bölgelerde incelemelerde bulundukları yönündeki haberlere işaret edildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Güney Kore'de ABD Başkanı Obama ile ortak basın toplantısında sarf ettiği, "Buna seyirci kalmak, bunu beklemek, buna müdahale etmemek mümkün değil. Bu bizi insani ve vicdani bir sorumluluğumuz." sözlerine atıfta bulunan Telegraph, "Askeri bir operasyon, Ankara yönetiminin var olduğunu iddia ettiği, Suriye'nin Kürt isyancılarına desteğini azaltır." ifadelerine yer verdi.

Seul'deki Nükleer Güvenlik Zirvesi'nde Obama'nın, Erdoğan ile görüşmesi sonrasında, Suriyeli muhaliflere tıbbi ve haberleşme ekipmanı yardımına destek vereceklerini açıkladığı da hatırlatılan haberde, bu desteğin Türkiye'ye, Suriye içerisinde bir tampon bölgesi planlarının ilgi ile karşılanmaya başladığı işaretlerinin alındığı bir sırada geldiğine dikkat çekildi.

Gazete ayrıca, Obama'nın, Suriyeli muhaliflere silah dışında tıbbi ve haberleşme yardımı taahhüdünde bulunarak, kamuoyu önünde Esed karşıtlarına en açık desteği gösterdiği yorumunda bulundu.

İngiliz haber kanalı BBC ise Suriyeli muhalif grupların çatı örgütü Suriye Ulusal Konseyi'nin (SUK), konferans öncesi İstanbul'da iki gün sürecek bir toplantı düzenlediğine dikkat çekti. SUK'un bu toplantıda, tüm muhalif grupların üzerinde uzlaşacağı bir hedef listesi ve Beşşar Esed yönetimine son vermeye yönelik bir 'ulusal pakt' oluşturmayı amaçladıkları belirtildi.
BİZE ULAŞIN