Humus'ta ağır bombardıman

Suriye'nin çeşitli kentlerinde muhaliflere karşı başlatılan operasyonlarda güvenlik güçlerinin ateş açması sonucu 38 kişinin öldüğü bildirildi.

Muhalif yapılanmalardan sorumlu Suriye Genel Devrim Konseyi, ülkenin iç kesimlerindeki Humus kentinde gerçekleşen operasyonlarda, rastgele atılan havan ve tank ateşinde 24, güneydeki Dera'da 7, İdlib, Halep ve ��am'ın banliyölerinde ikişer olmak üzere toplam 38 kişinin öldüğünü, onlarca kişinin de yaralandığını belirtti.

Humus'taki yerel komite üyesi Vail el-Humusi, Humus'un İnşeat semtinde patlamaların meydana geldiğini, kentteki operasyonlarda birçok evin yıkıldığını bazılarında da büyük hasar meydan geldiğini ifade ederek, "ordu tüm kenti kuşatmış durumda, halk güvenli bölgelere kaçıyor, kaçamayanların ise hergün başına bomba yağıyor" dedi.

Kentin Beyada semtinde 5 kişilik bir ailenin tüm fertlerinin güvenlik güçlerince öldürüldüğünü kaydeden El-Humusi, kentin durumunun hiç iyi olmadığını, halkın temel gıda malzemelerine ulaşmakta sıkıntı yaşadığını söyledi.

Öte yandan yerel aktivistler, ordunun İdlib'in Kafr Nubel kentinde çocuk ve kadınları Özgür Suriye Ordusu'na karşı kalkan olarak kullandığını ve bölgede operasyonların devam ettiğini kaydetti. Ayrıca, güvenlik güçlerinin Şam'ın Kabun kentinde düzenledikleri baskınlarda çok sayıda kişiyi tutukladığı bildirildi.

Dün de İdlib'in Kefer Teharim bölgesinde gösteriler düzenlenmişti.
BİZE ULAŞIN