Sadece bir reaktör faal durumda

Japonya'da 9 büyüklüğündeki depremin ardından yaşanan Fukuşima faciasından yaklaşık bir yıl sonra, ülkedeki 54 nükleer reaktörden sadece birisi çalışıyor.

Çok sayıda nükleer santralin işletmecisi olan Tokyo Elektrik Şirketi (Tepco), Kaşivazaki Kariva santralinin 6 numaralı reaktörünü de durdurdu. Şirket, reaktörde birkaç ay sürecek bakım çalışmalarının yapılacağını bildirdi.

54 nükleer santralin bulunduğu ülkede şu an sadece Hokkaido adasındaki tesis çalışır durumda. Hokkaido Electric Power şirketi tarafından işletilen bu santral de mayıs başında bakım çalışmaları için durdurulacak.

11 Mart 2011'de meydana gelen 9 büyüklüğündeki deprem ve ardından oluşan tsunami, Fukuşima santralinde nükleer felakete yol açmıştı. Ülkedeki 17 nükleer reaktör depremden hemen sonra durdurulmuştu.

Nükleer santraller teker teker durdurulup, kontrol ediliyor, muhtemel felaketlere karşı dayanıklılıkları ölçülüyor. Santrallerin yeniden devreye girmesi için yerel makamlardan onay alınması gerekiyor. Japon halkı ise geçen yılki facianın ardından düzenli olarak elektrik tasarrufu yapmaya çağrılıyor.

Fukuşima faciasından önce ülkenin elektrik ihtiyacının yüzde 30'u nükleer santrallerden elde ediliyordu.
BİZE ULAŞIN