Şili'de 7,2 büyüklüğünde deprem!

Şili'nin orta kesimlerinde 7,2 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Sarsıntının hissedildiği başkent Santiago'da halk sokaklara döküldü. Kentte binaların şiddetli bir şekilde sallandığı belirtildi.

Şili'nin orta kesimlerinde meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde birkaç kişi hafif yaralandı, önemli bir hasar oluşmadı.

Amerikan Jeofizik Enstitüsü, depremin TSİ 01.37'de Talca kentine 32 km mesafede ve 30 km derinlikte meydana geldiğini bildirdi ve Talca kasabasının 103 kilometre kuzeybatısında, yerin 10 kilometre derinliğinde gerçekleştiğini duyurdu. Şili hükümetine bağlı Acil Durum Ajansı (ONEMI), tsunami beklenmese de sahildeki bazı yerleşim bölgelerinde halkın tahliye edildiğini bildirdi. Can kaybı ya da maddi hasar olup olmadığının araştırıldığı kaydedildi.

Şili makamları ise, depremin büyüklüğünü 6,4 olarak ölçtüklerini ve tsunami alarmı verilmesi için gerekli koşulların oluşmadığını açıkladı.

Yetkililer, şiddetli deprem sonrasında can kaybı bilgisinin gelmediğini, birkaç kişinin hafif yaralandığını kaydetti.

Şili medyası da, depremin ardından Talca ve Constitucion kentlerinde elektriklerin kesildiğini, telefon hatlarında sorun meydana geldiğini duyurdu.

SULAR ÇEKİLDİ

Depremin ardından, Şili makamları, başkent Santiago'ya yaklaşık 300 km uzaklıkta meydana gelen depremin ardından denizin çekilmesi üzerine kıyı bölgesinin bir bölümünde önlem amacıyla tahliyeye başlanmasına karar verdi.

Tahliye kararı yaklaşık 7 bin kişiyi ilgilendiriyor.

Şili'de 2010 yılında yaşanan 8,8'lik deprem felaketinde 500 kişi hayatını kaybetmişti.
BİZE ULAŞIN