Ay dünyanın ikizi olabilir

Yeni yapılan bir araştırmada, dünya ile ayın benzerlik oranlarının yüzde 40'tan çok daha fazla olabileceği ileri sürüldü.


Biliminsanlarının ayın oluşumu ile ilgili teorilerine yeni bir çalışma meydan okuyor. Daha önce ayın, Mars büyüklüğünde Teia denilen bir objenin 4,5 milyar yıl önce dünya ile çarpışması sonucu oluştuğu sanılıyordu. Ayrıca, neredeyse ayın yüzde 40 kadarının da bu çarpışmanın sonucu dünyadan kopan tozlardan meydana geldiğine inanıl��yordu.

Ancak yeni teori, ayın dünyaya benzerliğinin daha fazla olabileceği ihtimali üzerinde duruyor. Zhang sitesinin haberine göre biliminsanları, dünyayı yeryüzü ile bir kez daha karşılaştırdı.

Nature Geoscience dergisinde yayımlanan araştırmada, dünyadaki kayalıklarda ve ayda bulunan titanyum izotoplarını inceleyen biliminsanları, "Dünya ile ayın benzerlikleri sanılandan da (yüzde 40) daha fazla olabilir. Başlangıçta iki ay olduğuna inanılıyor. Eğer 'kayıp ay' bulunursa ya da daha kapsamlı araştırmalar yapılabilse dünya ile ayın benzerliğini ispatlama imkanı da elde edilmiş olur" dedi.

BİZE ULAŞIN