Havada dehşet

ABD'de, New York-Las Vegas seferini yapan uçağın pilotu, "kendini kaybedince" yolcular tarafından zor kullanılarak sakinleştirilebildi. Uçağı yardımcı pilot indirdi

Terör paranoyasının her geçen gün arttığı ABD'de New York-Las Vegas seferini yapmak üzere havalanan uçak, pilot Clayton Osbon (49) "kendini kaybedince" Amarillo bölgesine acil iniş yapmak zorunda kaldı. Amerikan haber ajansı AP'ye konuşan görgü tanıkları, havada oldukları sırada uçağın kaptan pilotunun kokpitten koridora çıkarak "Bizi düşürecekler, bizi düşürecekler" diyerek bağırdığını ve yolcuların pilotu zor kullanarak sakinleştirmek zorunda kaldığını söyledi. Kontrolü ele alan yardımcı pilot kokpitin kapısını kilitledikten yarım saat sonra Teksas'a zorunlu iniş yaparken, yolcular arasında bulunan bir pilot da ona yardımcı oldu. Amarillo Globe-News gazetesinin internet sitesi, JetBlue şirketine ait uçağın pilotunun tuvaletten çıktıktan sonra "Irak, El Kaide, terör. Hepimiz düşeceğiz. Tanrıya dua edin" diye bağırmaya başladığını yazdı. Yolculardan Heidi Karg, CNN televizyonuna yaptığı açıklamada, "Çok endişe vericiydi. Gerçekten çıldırmış gibiydi. Bazı yolcular onu sakinleştirmek için uçağın ön tarafına doğru koştu" dedi.

40 YILDA 3-4 BENZER OLAY

Uçağın 3. sırasında oturan yolculardan Gabreil Schonzeit de pilotun deliye döndüğünü belirterek, "Kokpite dönerse düşeceğimizi biliyorduk" diye konuştu. Alınan bilgiye göre 12 yıllık pilot olduğu belirtilen Osbon, uçağın indirilmesinin ardından acil yardım ekipleri tarafından alınarak bir ambulansa bindirildi ve yakınlarda bulunan bir sağlık merkezine sedyeye bağlanarak götürüldü. FBI olayı soruşturmaya başlarken, ilk bulgular pilotun zihinsel bir problem yaşadığı yönünde... Uzmanlar havada aklını kaybeden uçuş görevlilerinin oldukça nadir görüldüğünü, geçen 40 yılda benzer olayın 3-4 kez yaşandığını vurguluyor. Birkaç hafta önce de Amerikan Havayolları'na ait bir uçağın hostesi 11 Eylül türü bir saldırıdan endişelenerek kendini kaybetmiş, uçağın anons sistemini kullanarak "Yere çakılırsak bunun sorumlusu ben değilim" demişti.
BİZE ULAŞIN