Ne konuştular?

İran Press TV'ye göre, basına kapalı gerçekleştirilen kritik görüşmede Başbakan Erdoğan, 13 Nisan'da başlayacak olan Batı ile İran arasındaki nükleer müzakereler ile ilgili olarak İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'a, "Türk hükümeti olarak her zaman İran'ın nükleer programını destekledik ve bundan sonra da desteklemeye devam edeceğiz" dedi.

İran lideri Ahmedinejad, Erdoğan'ın bu açık sözlü ve net duruşuna övgü ile yanıt verdi. "İran ve Türkiye uluslararası arenada her zaman birbirlerinin yanında durmuşlardır, batının emperyalist politikalarına karşı koymuşlardır, zira batı güçleri her zaman Türkiye ve İran gibi ülkelerin küresel güç olmalarına karşı ihtiyatlı davranmaktadırlar" diye konuştu. Ayrıca İran Meclis Başkanı Ali Laricani de, "hiçbir güç Türkiye ile İran arasındaki bağları bozamaz" açıklamasını yaptı.

Görüşmede ayrıca Suriye konusunun da konuşulduğu biliniyor. Başbakan Erdoğan'ın Suriye'nin en büyük destekçisi olan İran'dan, Esat yönetimine verdiği desteği çekmesini istediği kulislerde konuşuluyordu. Ancak İran televizyonu, Erdoğan-Ahmedinejad görüşmesinde Suriye konusuyla ilgili her hangi bir açıklamada bulunmadı.

BİZE ULAŞIN