Darbecilere 72 saat mühlet

Mali'de darbecilere karşı Batı Afrika bölgesel birliği harekete geçti.

Batı Afrika bölgesel birliği Ecowas Mali'de Devlet Başkanı Amadou Toumani Toure'yi deviren darbecilere, iktidarı 72 saat içinde devretmezlerse yaptırımla karşılaşacakları uyarısında bulundu.

Birlik, yaptırımlar arasında Mali'nin tüm kara sınırlarını kapatma ve ülkenin yurt dışındaki mal varlıklarını dondurmanın da yer alacağını vurguladı.

Batı Afrika Devletleri Ekonomik Birliği Komisyonu'nun Başkanı Kare Desire Ouedraogo, yaptığı açıklamada, 72 saatlik süre sonunda iktidar devredilmezse, birliğe üye 15 ülkenin Mali'ye limanlarını kullanma hakkı vermeyeceğini söyledi.

Darbe yanlıları ise dış müdahaleye karşı gösteriler düzenliyor.

Batı Afrika ülkeleri liderleri, Mali'nin başkenti Bamako'da darbecilerle görüşme planlarının iptal edilmesinin ardından Fildişi Sahili'nde biraraya geldi.

Uluslararası tepki ile karşılaşan darbecilere, Mali'ye komşu ülkeler de iktidarı demokratik yönetime devretme çağrısında bulunmuşlardı.

Batı Afrika devletleri ihtiyaç olması durumunda kullanmak üzere bir barış gücü birliği hazırlıyor.

Dünya Bankası ve Afrika Kalkınma Bankası da önceki günlerde yaptıkları açıklamada kriz çözülene kadar bütün yardımları askıya aldıklarını bildirdiler.

Darbe liderleri devlet televizyonundan yaptıkları yayında, sınırları kapattıklarını açıklamışlar, devlet başkanının güvende olduğunu söylemişlerdi.

Askerler darbeden sonra başkent Bamako'daki başkanlık sarayını yağmalamışlardı.

Mali geçmiş 20 yıldır demokrasi ile yönetiliyordu.

BBC Türkçe

BİZE ULAŞIN