Görme engelliler araba kullanacak

Google'ın kendi kendine gidebilen akıllı otomobilini deneyen görme engelli "Şimdiye dek yaptığım en iyi yolculuktu" dedi

Yaklaşık dört yıldır sürücüsüz otomobil projesini sürdüren, bu alanda ilk denemeyi de 2010'un ekim ayında yapan Google'ın akıllı otomobili, bir görme engelli tarafından test edildi. ABD'nin Kaliforniya eyaletinde yaşayan Steve Mahan, deneme sürüşünün ardından yaşadıklarını "Şimdiye dek yaptığım en iyi yolculuktu" sözleriyle anlattı. Gözlerinde yüzde 95'e varan oranda görme kaybı bulunan Mahan, Google'ın yayımladığı videoda aracı kullanırken, bir fast-food lokantasından yemek aldıktan sonra yol üzerindeki çamaşırhaneye uğrayıp, nihayet tek başına evine dönerken görüldü. Kaliforniya'daki Santa Clara Valley Görme Engelliler Merkezi Müdürü olan Steve Mahan'ın Morgan Hill'de gerçekleştirdiği test sürüşü sırasında yanında bir Google çalışanı da yer aldı. Ancak söz konusu çalışan, seyir sırasında Mahan'a müdahale etmedi, yalnızca gidişatı gözlemledi. Yolculuk sırasında zaman zaman heyecanına mani olamayan Steve Mahan, "Bana bakın! El ve ayaklarımı kullanmadan otomobil sürüyorum" dedi.

SENSÖRLER SAYESİNDE...
Teknoloji, birisi aracın durduğu yeri tespit eden, diğeri ise aracın nerede olduğu ve nereye gitmesi gerektiği bilgilerini sağlayan iki ana sensörden oluşuyor. Lazerler, kameralar, radar sensörleri ve GPS'ler sayesinde araç etrafındaki diğer arabalara, trafik işaretlerine ve hava durumuna göre hareket ediyor.
BİZE ULAŞIN