İspanya'da yüzbinler sokakta

İspanya'da, hükümetin çıkardığı iş reformuna karşı çıkan çalışanlar genel greve gitti. Ülke çapında yüzbinlerce kişi sokakları doldurdu. En büyük katılım 250 bin kişiyle Barcelona'da oldu.

Madrid'in Puerta del Sol Meydanı'nda da toplanan yaklaşık 170 bin kişi, hükümet aleyhine sloganlar attı. Ülkenin en büyük iki işçi sendikası CC.OO. ve UGT'nin başını çektiği genel grev sebebiyle kamu hizmetleri minimum seviyede verildi. Greve genel katılım oranı yüzde 77'yi buldu. En çok katılım yüzde 97 ile endüstri sektöründe, en az katılım ise yüzde 57 ile kamu sektöründe gerçekleşti.

Grevi değerlendiren sendika başkanları Cándido Méndez ve Ignacio Fernández Toxo, Mariano Rajoy hükümetine karşı düzenledikleri ilk genel grevin başarılı olduğunu söyledi. 2011 yılı itibariyle işsizlik oranının yüzde 23'e ulaştığı İspanya'da 5 milyonu aşkın işsiz bulunuyor. Sol görüşlü sendikalar, hükümetin çıkardığı iş reformuyla işsizliğin 6 milyona çıkacağını savunuyor. Sağ kesim ise düzenlenen genel grevin politik amaçlı olduğunu öne sürüyor.
BİZE ULAŞIN